TASR - Michal Svítok
StoryEditor

"Sú to nehorázne peniaze." Sudca vysvetlil trest pre Kočnera a Ruska, zavážila Threema aj Tóth

27.02.2020, 10:30
Autor:
klkl
Marian Kočner a Pavol Rusko boli za falšovanie zmeniek odsúdení na 19 rokov. 

Mariana Kočnera a Pavla Ruska poslal senát Špecializovaného trestného súdu pod vedením sudcu Emila Klemaniča do väzenia na 19 rokov. Rozsudok padol v ostrosledovanej kauze falšovania zmeniek televízie Markíza.

Sudca v záverečnej reči odôvodňoval svoj rozsudok aj tým, že zmenky nikto nikdy nevidel. 

​Vo svojom odôvodnení reagoval aj na námietky obhajoby, že neboli predvolávaní ich svedkovia a súd vychádzal v ústrety obžalobe. "Obhajoba mala navrhnuté obrovské množstvo dôkazov a celý rad svedkov. Už si ani nepamätám, kedy toľko svedkov obhajoby súd predvolal," povedal sudca.

Vypočujte si rozsudok:

Ako jednu z dôležitých svedkýň označil znalkyňu Eriku Strakovú. Jej výpoveď bola podľa Klemaniča veľmi presvedčivá a odmietol jej spochybňovanie obhajobou.

Šéf senátu využil svoje odôvodnenie aj na to, aby sa vyjadril o Kočnerovej Threeme. "Súd verí tejto komunikácii a obsahu a tomu, že nebolo do nej zasiahnuté," vyhlásil sudca.

Threemu spochybňovala obhajoba s tým, že do komunikácie a telefónov mal zasiahnuť Peter Tóth. Ten bol v minulosti blízkym spolupracovníkom Kočnera, polícii však odovzdal jeho telefóny, v ktorých sa Threema nachádzala a na súde svedčil proti nemu. 

Sudca zhodnotil aj Tóthovu výpovď. "Kto bol svedok Tóth vieme. Zaznelo aj tu, že si zachraňuje svoju kožu. Nehovoríme, že nie. Takých svedkov už bolo. Svedok Tóth vydal dva telefóny, nie Threemu. Svedok Tóth nepoznal obsah Threemy, to je názor súdu," povedal Klemanič.

Podľa súdu však do Threemy nezasahoval ani o nej nevedel. Klemanič tvrdí, že Tóth nehovoril o sudcoch z Threemy. "Je možné, že by to nepovedal, keby vedel o Threeme? No nie je," dodal. 

Práve Threema a Tóthova výpoveď podľa súdu výrazne posilnili obžalobu.

Súd odôvodňoval aj výšku trestu. Podľa neho neboli žiadne poľahčujúce okolnosti, ktoré by ovplyvnili výšku trestu. "Treba zohľadniť sumy, ktoré boli uplatňované. Sú to nehorázne peniaze," povedal sudca s tým, že trest je primeraný.

"Rozmýšľalo sa či diferencovať. Či je dôležitá hlava alebo ruky. Kto to vymyslel. Je to na rovnako," uzavrel sudca odôvodnenie toho, prečo Kočner aj Rusko dostali rovnaký trest. 

01 - Modified: 2023-05-04 12:55:39 - Feat.: - Title: Pavol Rusko spochybnil, že by mal motív na objednávku vraždy Klaus-Volzovej 02 - Modified: 2023-05-04 07:37:15 - Feat.: - Title: Proces v kauze prípravy vraždy Klaus-Volzovej pokračuje čítaním listín 03 - Modified: 2023-04-27 09:01:57 - Feat.: - Title: Verdikt v kauze Maják nádeje by mohol byť známy v októbri 04 - Modified: 2023-04-26 07:57:54 - Feat.: - Title: Pokračuje proces s exšéfom Markízy Pavlom Ruskom v kauze Maják nádeje 05 - Modified: 2022-12-01 09:56:06 - Feat.: - Title: Štefan Agh vypovedal na súde. Nemá vedomosť, že by Pavol Rusko plánoval vraždu Klaus-Volzovej
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
31. máj 2023 21:23