StoryEditor

"Niektoré komisie boli lenivé." Odborník vysvetlil, ako môže PS/Spolu uspieť so sťažnosťou na voľby

04.03.2020, 14:30
O tom, aké kroky môže podniknúť Ústavný súd v prípade možnej ústavnej žaloby spojenej s parlamentnými voľbami, sme sa rozprávali s právnikom z katedry ústavného práva Vincentom Bujňákom.

Môže na základe podnetov na internete vyhlásiť Ústavný súd voľby za neplatné?
Priznám sa, že som tu nenatrafil ani na jeden podnet, kde by niekto tvrdil, že jeho hlas pre stranu alebo koalíciu nebol započítaný, ale všetci tam majú výhrady kvôli preferenčným krúžkom. Aj v momente, keby ste zozbierali ako sťažovateľ niekoľko desiatok podnetov, tieto krúžky nemajú spôsobilosť zmeniť výsledok volieb, pretože tie sa môžu aplikovať len vtedy, keď sa dostali cez volebný prah. Nepredstavovalo by to teda dôvod, aby sa vyhlásila neplatnosť volieb.

​Mohlo by sa to stať relevantným vtedy, keby sťažnosť podala tá strana, ktorá sa dostala cez volebný prah a má pochybnosti o tom, či osvedčenie o zvolení za poslanca a následne sľub sa uskutoční k osobe, ktorá skutočne dostala ten najvyšší počet preferenčných hlasov. Pokiaľ sa teda nenazbierajú dôkazy o tom, že neboli započítané hlasy priamo pre koalíciu alebo nejakú stranu,...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 08:39