TASR/Michal Svítok
StoryEditor

Pellegrini vo veľkom rozdával dotácie. V posledný deň vo funkcii až 349-tisíc eur

22.03.2020, 17:02
Autor:
klkl
Pôvodným účelom fondu bolo poskytovať financie v nepredvídateľných situáciách.

Dnes už bývalý premiér Peter Pellegrini stihol za štvrťroka minúť dve tretiny z celoročnej rezervy predsedu vlády. V blogu na to upozornil poslanec Ondrej Dostál. 

Veľkú časť z toho, až 349-tisíc eur Pellegrini rozdal v posledný deň vo funkcii formou 18 zmlúv. Dostál upozornil, že financie získali najmä obce, ktorých vedenie je blízke Smeru.

"Hoci podpisovať zmluvy tohto typu po voľbách, dokonca v deň podania demisie vlády by asi nemalo patriť k normálnej politickej kultúre," konštatuje Dostál.

Na problém upozornila aj Transparency International. "V tomto prípade nejde iba o tradičné výhrady k netransparentnému či neférovému prerozdeľovaniu peňazí. Je trestuhodné, že v čase koronakrízy nebol ani cent z týchto prostriedkov využitý na zmierňovanie dopadov epidémie," píše organizácia.

Podľa nej by bolo lepšie celý fond predsedu vlády zrušiť. Jeho pôvodným účelom bolo poskytovať financie v nepredvídateľných situáciách.

Získavať by ich mohli napríklad obce poskytnuté živelnými katastrofami, ako sú povodne, ale napríklad aj podnikatelia a ľudia zasiahnutí dopadmi koronavírusu.

"Z doterajších skúseností, keď je schéma zneužívaná najmä na finančné zvýhodňovanie spriaznených, nám nevychádza iné, ako že rezervu predsedu vlády treba radšej zrušiť. Nová vláda by si mala vziať z doterajšej praxe ponaučenie a spôsob prideľovania dotácií na „nepredvídané výdavky“ zmeniť," uzatvára Transparency.  

25. máj 2022 22:45