TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Vláda navyšuje dávky, počíta so zatvorením škôl do júna

25.03.2020, 11:18
Autor:
kovkov
Rezort práce na vláde navrhol zmeny vo vyplácaní ošetrovného a PN.

Pôvodne mala Sociálna poisťovňa na rok 2020 naplánované výdavky na ošetrovné v sume 19,2 milióna eur a nemocenské v sume 411,5 milióna eur. Aktuálne však predpokladá, že bude potrebovať dodatočných 338,5 milióna eur, pričom len za ošetrovné plus 319,2 milióna eur.

​Práve na dodatočnej sume ošetrovného vidno, že štát počíta s tým, že rodičia budú s deťmi doma až do júna.

Rezort práce v doložke vplyvov píše, že "kvantifikácia vychádza z predpokladu, že v roku 2020 bude ošetrovné vyplatené 200-tisíc poberateľom s celkovou dĺžkou trvania 101 dní a priemernou dennou sumou 15,8 eura." Ošetrovné bude teda poskytnuté za všetky dni počas uzatvorenia školských a predškolských zariadení kvôli koronavírusu, takže nie iba za 10 kalendárnych dní.

Ministerstvo práce konkrétne navrhlo, aby v čase krízovej situácie súvisiacej s chorobou Covid-19 bola v prípadoch, v ktorých je poistencovi nariadená karanténa alebo izolácia výška nemocenského 55 percent denného vymeriavacieho základu už od prvého dňa DPN. Aktuálne je to počas prvých troch dní čerpania nemocenského, prípadne náhrady príjmu pri DPN iba 25 percent.

"Vo vzťahu k ošetrovnému v prípade karantény alebo domácej izolácie sa navrhuje predĺžiť obdobie vyplácania dávky ošetrovné v prípade starostlivosti o dieťa do 11 rokov veku alebo do dovŕšenia 18 rokov veku, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, a to na celé obdobie karantény a izolácie ako aj na celú dobu uzatvorenia zariadenia (školského, predškolského, zariadenia sociálnych služieb) na základe rozhodnutia príslušného orgánu," píše sa v návrhu.

21. máj 2022 05:25