TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Blahu nezvolili ani štvrtýkrát. Šéfom ľudskoprávneho výboru sa stal Dostál

02.04.2020, 21:23
Autor:
TASRTASR
Ondrej Dostál vopred avizoval, že chce svojou kandidatúrou sfunkčniť tento výbor a následne sa pozície vzdať.

Poslanci Národnej rady vo štvrtok zvolili Ondreja Dostála (SaS) za predsedu parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny. Dostál avizoval, že po sfunkčnení výboru sa funkcie vzdá.

Poslanci opätovne nezvolili predsedu výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Podľa pôvodnej dohody poslaneckých klubov mala oba výbory obsadiť opozícia.

Voľbou predsedov výborov plénum ukončilo druhý rokovací deň štvrtej schôdze.

Dostál sa svojej funkcie plánuje vzdať po zvolení podpredsedov výboru. Na post šéfa ľudskoprávneho výboru opätovne kandidoval aj Ľuboš Blaha (Smer-SD), ktorý nezískal potrebný počet hlasov.

Na funkciu predsedu Osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti VOS kandidoval opätovne Marian Kotleba (ĽSNS) a o funkciu sa uchádzal aj Juraj Gyimesi (OĽaNO). Ani jedného do funkcie poslanci nezvolili. Voľba sa bude opakovať. Kotlebu a Blahu plénum zvolilo za členov výborov.

S kandidatúrou Kotlebu a Blahu za šéfov uvedených výborov mali problém koaliční poslanci. Po opakovaných neúspešných voľbách sa rozhodli kandidovať koaliční poslanci Dostál a Gyimesi, ktorí tak chceli tieto výbory sfunkčniť a následne sa svojich postov vzdať.

Vzhľadom na to, že do programu štvrtej schôdze parlamentu pribudli dva vládne návrhy zákonov, bude rokovanie pokračovať aj v piatok (3. 4.).

Poslanci sa zídu o 9.30 h, rozhodovať majú o návrhu zákona o sociálnom poistení a návrhu o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením choroby COVID-19 v oblasti zdravotníctva. Prerokovať ich majú v skrátenom legislatívnom konaní.

25. máj 2022 22:31