StoryEditor

Fico: Na Slovensku sa píše príbeh rozkladu právneho štátu, vyšetrovatelia NAKA chystali protiútok

11.02.2022, 12:59
Autor:
TASRTASRredred
Šéf opozičného Smeru avizoval, že strana v pondelok podá návrh na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca. Minister obvinenia odmieta.

Na Slovensku existuje skupina politicky angažovaných vyšetrovateľov NAKA a prokurátorov špeciálnej prokuratúry, ktorí majú za úlohu pozatvárať predstaviteľov opozície s použitím akýchkoľvek prostriedkov. Povedal na dnešnej tlačovej konferencii predseda opozičného Smeru Robert Fico.

Fico v súvislosti s obvinenými vyšetrovateľmi NAKA na čele s Jánom Čurillom hovorí o "hrôzostrašnom príbehu rozkladu právneho štátu" a zneužívaní právomoci verejných činiteľov.

Smer chce odvolávať Mikulca

Podľa šéfa Smeru mal jeden zo skupiny vyšetrovateľov Pavol Ďurka hovoriť o "zapálení auta vyšetrovateľky policajnej inšpekcie Diany Santusovej".

"Tím na čele so Santusovou sa rozhodol konať a bol pripravený zasiahnuť voči vyšetrovateľom NAKA, ktorí si plnia politické úlohy," zdôvodnil Fico prečo sa vyšetrovatelia NAKA mali rozhodnúť proti Santusovej "zrealizovať protiútok". 

Súdom povolené nahrávky, z ktorých je časť v rozhodnutí Generálnej prokuratúry citovaná, mali zachytiť snahu vyrobiť z tímu na čele so Santusovou zločineckú skupinu. Generálna prokuratúra v tejto súvislosti vyjadrila obavy o zachovanie princípov právneho štátu na Slovensku.

Minister kritiku odmieta

Fico dodáva, že o týchto udalostiach mal vedieť aj minister vnútra Roman Mikulec. Na tlačovej konferencii preto avizoval, že strana Smer podá v pondelok návrh na jeho odvolanie. Zároveň dodal, že Smer chce na ministra podať aj trestné oznámenie.

Mikulec sa v reakcii ohradil voči vyjadreniam predstaviteľov Smeru. Tvrdí, že nikdy nepožadoval od orgánov činných v trestnom konaní informácie, na ktoré nemal zákonný nárok.

Minister podľa vlastných slov zdôrazňoval policajnému prezidentovi a riaditeľovi Úradu inšpekčnej služby, aby "v maximálnej možnej miere zabezpečili dodržiavanie zákonných postupov bez ohľadu na to, voči komu postup nimi riadených útvarov smeruje"

"Ďalším dôkazom môjho nezasahovania do činnosti OČTK, či už na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) alebo ÚIS je, že obe inštitúcie konali, konajú a budú konať slobodne, bez mojej najmenšej intervencie. Žiadna organizačná zložka nebola cielene usmerňovaná," uviedol Mikulec.

Dodal, že všetky informácie, ktoré obdržal ako ich oprávnený prijímateľ, bez komentárov okamžite odstupoval kompetentným útvarom. "To, akým spôsobom s nimi nakladali, bolo a je v ich pôsobnosti," poznamenal minister.

Zároveň pripomína, že Diana Santusová je dodnes vyšetrovateľkou ÚIS, aj keď chcela z pozície odísť. Rezort sa podľa Mikulca k nej správal korektne.

Odmietol tiež, že by sa 19. júla minulého roka stretol na pôde Úradu špeciálnej prokuratúry či inom mieste s prokurátormi. Úrad špeciálnej prokuratúry navštívil 16. júla, aby zabezpečil ochranu špeciálneho prokurátora a jej zosúladenie s platnými predpismi, respektíve možnosti úpravy tohto inštitútu v budúcnosti, priznal Mikulec.

Ďalej čelia vyšetrovaniu

Generálna prokuratúra vyšetrovateľom Čurillovi a Ďurkovi obvinenie v dvoch skutkoch zrušila pričom kvarteto vyšetrovateľov NAKA ako aj bývalý dočasne poverený šéf Úradu inšpekčnej služby Peter Scholz čelia naďalej vyšetrovaniu zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Mikulec rozhodnutie generálnej prokuratúry vo vzťahu k vyšetrovateľom podľa vlastných slov rešpektuje. Dodáva, že v otázke personálnych rozhodnutí verí dočasne poverenému prezidentovi Policajného zboru Štefanovi Hamranovi.

01 - Modified: 2022-02-08 16:53:31 - Feat.: 0 - Title: Mikulec rešpektuje rozhodnutie generálnej prokuratúry, naďalej dôveruje Hamranovi 02 - Modified: 2022-02-11 09:49:25 - Feat.: 0 - Title: Chránenci v NAKA. Obvinených elitných vyšetrovateľov mali kryť Kovařík aj Mikulec
01 - Modified: 2023-06-04 14:31:35 - Feat.: - Title: Fico sa pustil do Ódora, považuje ho za bezmocného. Je tam „len tri dni aj s cestou“, reaguje Sulík 02 - Modified: 2023-06-04 12:09:34 - Feat.: - Title: Najnovší prieskum: Ficov Smer je stále pred Pellegriniho Hlasom, Republika má už takmer 10 percent 03 - Modified: 2023-06-04 11:00:10 - Feat.: - Title: Smer nepodpíše programové vyhlásenie vlády, ktoré by obsahovalo vystúpenie z Únie a NATO 04 - Modified: 2023-06-04 09:32:43 - Feat.: - Title: Ficov Smer kritizuje mediálnu kampaň, ktorú má na Slovensku organizovať NATO 05 - Modified: 2023-05-31 14:20:02 - Feat.: - Title: Úrad vlády odmieta útoky na štátnych zamestnancov a konšpirácie šírené Smerom
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
04. jún 2023 23:03