StoryEditor

Najvyšší súd zostáva bez predsedu. Súdna rada voľbu odročila

27.04.2020, 09:59
Autor:
TASRTASR
V štvrtej voľbe na post predsedu Najvyššieho súdu kandidujú sudcovia Ivan Rumana a Ján Šikuta.

Súdna rada opätovne nezvolila predsedu Najvyššieho súdu.

K samotnej voľbe ani nedošlo, voľbu aj zasadnutie Súdnej rady odročili z dôvodu, že nemali noví členovia menovaní vládou a parlamentom dostatok času na naštudovanie materiálov.

Nová voľba sa bude konať 11. mája.

Noví členovia si nestihli naštudovať materiály

Počas diskusie otvoril nový člen Súdnej rady Juraj Kliment otázku o tom, či nie je na mieste voľbu a samotné zasadnutie odročiť. Ako dôvod uviedol fakt, že si noví členovia nestihli naštudovať materiály, ktoré niektorým členom neboli ani doručené.

„Nie som dostatočne oboznámená s tým, o čom mám hlasovať. Mne by to veľmi pomohlo, aby som mohla zodpovedne vo veci rozhodnúť,“ uviedla na margo odročenia advokátka a bývalá prokurátorka Eva Mišíková.

Tá bola do Súdnej rady zvolená v nedeľu spolu s Klimentom, čiže si materiály zasadnutia nestihli naštudovať.

Odročenie kritizovala sudkyňa Marcela Kosová, ktorá pripomenula, že Súdna rada je dlhodobo kritizovaná odbornou i laickou verejnosťou za neschopnosť zvoliť od jesene minulého roku nového predsedu Najvyššieho súdu.

Napokon za odročenie hlasovalo všetkých 16 prítomných členov Súdnej rady.

Dvaja kandidáti

Na post predsedu Najvyššieho súdu kandidujú sudcovia Ivan Rumana a Ján Šikuta. Rumanu navrhlo ako predsedu pôvodne 12 členov Súdnej rady, na úspešné zvolenie potrebuje desať hlasov.

To, že ho navrhli samotní členovia Súdnej rady, ktorí ho aj následne môžu zvoliť, označila jedna z členiek Súdnej rady Elena Berthotyová za „kartelovú dohodu“.

Šikuta, ktorého navrhla Sudcovská rada Okresného súdu Bratislava III, sa v predchádzajúcich voľbách o post predsedu Najvyššieho súdu uchádzal neúspešne.

Počas diskusie sa otvorila aj možnosť presunutia piateho zasadnutia Súdnej rady, ktoré má naplánovaný začiatok taktiež v pondelok dopoludnia, opätovne z dôvodu nemožnosti si adekvátne materiály naštudovať.

Piate zasadnutie má v programe 25 bodov, rokovania Súdnej rady trvajú bežne do večerných hodín.

01 - Modified: 2023-03-22 14:19:58 - Feat.: - Title: Piťovec Patasy mladší dostal 16-ročný trest väzenia 02 - Modified: 2023-03-21 16:01:02 - Feat.: - Title: Najvyšší súd ponechal šesticu obvinených z akcie Koloseum vo väzbe. Hovorí sa o možnej zločineckej skupine 03 - Modified: 2023-03-20 13:25:33 - Feat.: - Title: Odvolací proces v kauze expolicajta Mariána Kučerku vo štvrtok nebude 04 - Modified: 2023-03-16 12:16:33 - Feat.: - Title: Pellegriniho Hlas podal podnet na NKÚ vo veci machinácií v Slovenskom pozemkovom fonde 05 - Modified: 2023-03-14 15:34:47 - Feat.: - Title: Ruskí podnikatelia Sergej Salmanov a jeho syn sú vinní z podplácania. Tresty si už v minulosti odpykali
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
26. marec 2023 19:41