TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Sulík chystá lex korona, Mikas má zásadné námietky

17.05.2020, 11:59
Autor:
TASRTASR
Pri zaradení zamestnancov do kategórie rizikovosti prác sa zohľadňujú viaceré faktory práce a pracovného prostredia.

Ministerstvo hospodárstva pod vedením Richarda Sulíka chce zrušiť pracovnú zdravotnú službu pre zamestnancov kategórie jeden a dva.

Úrad verejného zdravotníctva, ktoré riadi hlavný hygienik Ján Mikas, s tým nesúhlasí. Upozorňuje, že ide o obdobnú úpravu, pre ktorú Európska komisia už formálne napadla Slovensko.

Práce v spomínaných kategóriách vykonáva približne 2,2 milióna zamestnancov, z toho tri štvrtiny v kategórii dva. Rizikové práce v kategóriách tri a štyri vykonáva asi 100-tisíc zamestnancov.

"V súčasnosti rezort hospodárstva pripravuje v súlade s programovým vyhlásením vlády tzv. lex korona na rýchle odbúranie časti byrokracie, brzdiacej podnikanie na Slovensku. Obsahovať bude aj návrhy z podnikateľského 'kilečka', ktoré strana SaS predstavila pred voľbami. Súčasťou by mal byť aj návrh na zrušenie pracovnej zdravotnej služby pre prvú a druhú kategóriu zamestnancov," povedala hovorkyňa rezortu hospodárstva Katarína Svrčeková. Návrh bol podľa jej slov prerokovaný aj so zamestnávateľmi.

ÚVZ je proti 

"Úrad verejného zdravotníctva SR zásadne nesúhlasí s navrhovanými zmenami v zabezpečení pracovnej zdravotnej služby pre zamestnancov vykonávajúcich práce v kategórii jeden a dva, a to ani v navrhovanej novele zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, ani v navrhovanej novele zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia," uviedla hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Návrh ministerstva podľa jej slov upravuje pracovnú zdravotnú službu obdobným spôsobom ako v roku 2012, keď na základe podobného návrhu Európska komisia formálne napadla Slovensko za chybnú transpozíciu smernice o zavádzaní opatrení na podporu zlepšenia bezpečnosti a zdravia pracovníkov pri práci do slovenskej legislatívy.

"Európska komisia namietala ustanovenie, podľa ktorého zamestnávateľ nebol povinný zabezpečovať pracovnú zdravotnú službu zamestnancom vykonávajúcim prácu zaradenú do kategórie jeden a dva," doplnila Račková.

Ozrejmila, že aktuálne upravuje povinnosti zamestnávateľov pri ochrane zdravia pri práci aj činnosť pracovnej zdravotnej služby zákon, ktorý bol v ostatných rokoch opakovane novelizovaný na základe požiadaviek zástupcov zamestnávateľov s cieľom znížiť ich finančnú a administratívnu záťaž.

Poskytovanie pracovnej zdravotnej služby sa podľa jej slov efektívne a významne upravilo. Poukázala tiež na to, že pri kategórii dva sa nedá vylúčiť nepriaznivá odpoveď organizmu na záťaž faktormi práce a pracovného prostredia.

Choroba z povolania 

Na Slovensku sa každoročne viac ako polovica chorôb z povolania uznáva u zamestnancov vykonávajúcich prácu zaradenú do tejto kategórie.

Ministerstvo zdravotníctva zaslalo podľa svojho stanoviska k novele zákona pripomienky, ako aj návrh na doplnenie. "Je však potrebné poznamenať, že v roku 2017 bolo novelizovaných približne deväť ustanovení, ktorými sa zefektívnila činnosť pracovnej zdravotnej služby, zredukovali sa povinnosti zamestnávateľov v ochrane zdravia pri práci, čím sa znížila finančná a administratívna záťaž podnikateľov," reagovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Pri zaradení zamestnancov do kategórie rizikovosti prác sa zohľadňujú viaceré faktory práce a pracovného prostredia, ako napríklad hluk, vibrácie, chemické faktory, teplo či chlad, ale aj fyzická a psychická záťaž.

Zamestnávateľ má zabezpečiť posúdenie zdravotného rizika pri prácach v prvej kategórii raz, ak nenastane významná zmena v pracovných podmienkach.

V druhej kategórie najmenej raz za 18 mesiacov, pri prácach tretej alebo štvrtej kategórie najmenej raz za rok. Posúdenie je potrebné zabezpečiť v spolupráci s pracovnou zdravotnou službou.

01 - Modified: 2022-11-21 13:40:48 - Feat.: - Title: Zvýhodnia e-autá a obmedzia konvenčné modely. „Na stole“ sú výrazné zmeny pre motoristov 02 - Modified: 2022-11-15 15:59:23 - Feat.: - Title: Úspora energie by nemala ísť na úkor zdravia, varuje Mikasov úrad 03 - Modified: 2022-11-10 12:22:38 - Feat.: - Title: Parlament schválil novelu umožňujúcu dotovať vysoké ceny energií pre podniky 04 - Modified: 2022-11-08 09:39:49 - Feat.: - Title: Mikasov úrad upozorňuje na nebezpečné kozmetické výrobky 05 - Modified: 2022-11-04 17:30:11 - Feat.: - Title: Hirmanov rezort reaguje. O exporte tovaru dvojakého požitia do Ruska a Iránu nevedel
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
26. november 2022 09:10