V júni uplynie sedem rokov od streľby v Hurbanove. Európsky súd pre ľudské práva pri jej vyšetrovaní našiel pochybenia.TASR
StoryEditor

Súd prepustil obžalovaného v kauze vraždy exprimátora Hurbanova

27.05.2020, 18:07
Autor:
TASRTASR
Exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka zavraždili v roku 2010.

Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, prepustil v stredu z väzby na slobodu Romana Ostružlíka, obžalovaného v kauze zločinu úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka z roku 2010.

Informáciu o prepustení potvrdila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Práve v týchto dňoch na banskobystrickom súde pokračuje proces, v ktorom obžaloba okrem Ostružlíka, ktorý mal byť objednávateľom vraždy exprimátora, viní z tohto skutku aj sprostredkovateľku Alenu Zsuzsovú a Vladimíra Mosnára, ktorý mal objednávku vraždy prevziať a zadať jej vykonanie. Strelec Štefan Kaluz si za ňu už právoplatne odpykáva 25-ročné väzenie.

"Súd vyhovel žiadosti obžalovaného R. O. a rozhodol o jeho prepustení z väzby na slobodu. Nespochybnil dôvodnosť trestného stíhania ani v tomto jeho štádiu, ale dospel k záveru, že vzhľadom na stav dokazovania, keď väčšinu svedkov už vypočul, možno väzbu nahradiť najprísnejšími reštriktívnymi opatreniami, ktoré trestný poriadok pozná," konštatovala Kudjáková.

"Súd nad obžalovaným nariadil dohľad probačného a mediačného úradníka s použitím technických zariadení na lokalizáciu obžalovaného a rovnako nariadil odobratie jeho cestovného pasu,"  dodala.

Ako dodala, prokurátor podal proti rozhodnutiu sťažnosť, obžalovaný zostáva vo väzbe až do rozhodnutia Najvyššieho súdu SR.

27. máj 2022 10:34