Stavba nultého obchvatu Bratislavy by mala byť dokončená na konci budúceho roka.TASR
StoryEditor

Zhotoviteľ obchvatu odmieta používanie kontaminovaného materiálu zo skládky Farná. Budaj hovorí o vážnom znečistení

29.05.2020, 10:16
Autor:
TASRTASR
Používané materiály sú podľa nej v súlade s normami a majú potrebné certifikáty, vykonal sa aj chemický test.

Spoločnosť D4 R7 Construction, hlavný zhotoviteľ projektu bratislavského nultého obchvatu, opätovne zdôrazňuje, že pre projekt D4/R7 nepoužíva nevhodné alebo kontaminované materiály z nelegálnej skládky v Ivanke pri Dunaji v okrese Senec (katastrálne územie Farná).

V súlade s normami

Používané materiály sú podľa nej v súlade s normami a majú potrebné certifikáty, vykonal sa aj chemický test.

Spoločnosť tak reaguje na vyjadrenia predstaviteľov Ružinova a Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), ktoré odzneli tento týždeň.

Starosta Ružinova Martin Chren informoval okrem iného o tom, že cez víkend dostal anonymne fotodokumentáciu, ktorá by mala potvrdzovať, že z predmetnej skládky sa vyvážal nebezpečný odpad na výstavbu rýchlostnej cesty v rámci D4/R7 medzi Slovnaftom a Dunajom na území Ružinova.

Chren dal v tejto veci podnet orgánom činným v trestnom konaní, obrátil sa tiež na orgány ochrany životného prostredia v Bratislavskom kraji.

"Takzvaná Farná je obrovská oblasť, kde sa skladujú rôzne druhy materiálov. Materiály, ktoré sme využili z tejto oblasti pre projekt D4R7, sú v plnom súlade s normami a majú všetky potrebné certifikáty. Okrem toho sme vykonali chemický test materiálov, aby sme sa uistili, že materiály nie sú kontaminované," uviedla pre TASR spoločnosť D4R7 Construction.

Znečistenie je vážne

Ubezpečuje, že je transparentná a svoje tvrdenia dokáže zdôvodniť faktami, teda výsledkami materiálových testov. Všetky dokumenty, ktoré dokazujú, že použité materiály sú v poriadku, je pripravená sprístupniť relevantným orgánom.

"Slušne žiadame tých, ktorí opakujú, že D4R7 Construction používa nevhodné alebo kontaminované materiály, aby sa zdržali takýchto nepodložených tvrdení," uvádza v stanovisku spoločnosť.

Minister životného prostredia Ján Budaj spoločne s ministrom vnútra Romanom Mikulcom ešte minulý týždeň informovali o tom, že odpad z tejto skládky znečistil podzemné vody. Čo presne sa v podzemnej vode našlo, nechceli pre prebiehajúce vyšetrovanie špecifikovať. Šéf envirorezortu tvrdí, že znečistenie je veľmi vážne a šokovalo ho zloženie jedov, ktoré sa na skládke našli.

Informácie o využívaní kontaminovaného materiálu, zeminy či stavebného materiálu na výstavbu nultého obchvatu, ktorý je súčasťou budovania diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7, boli medializované už viackrát. V tejto súvislosti viackrát zasahovala aj polícia.

Spoločnosť D4R7 Construction od začiatku zdôrazňuje, že výstavba spĺňa vysoké kvalitatívne štandardy a všetky právne požiadavky.

01 - Modified: 2023-12-02 17:50:00 - Feat.: - Title: Na vysokej škole v Bratislave kradli, polícia prípad vyšetruje 02 - Modified: 2023-12-01 16:22:02 - Feat.: - Title: Prvá skúška pre Bratislavu počas tejto zimy: Očakáva sa sneženie. Mesto tvrdí, že je pripravené 03 - Modified: 2023-12-01 07:00:00 - Feat.: - Title: FOTO Na Bratislavu stačí? Boli sme na vianočných trhoch a toto sú naše dojmy aj PREHĽAD cien 04 - Modified: 2023-11-30 10:16:09 - Feat.: - Title: Ďalšie stupne prípravy obchvatu Lučenca budú závisieť od výsledku prieskumu, vysvetľujú cestári 05 - Modified: 2023-11-30 09:00:10 - Feat.: - Title: Z bratislavskej nemocnice budú naživo vysielať operácie očí
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. december 2023 06:27