Slovenský premiér pricestoval na svoju prvú oficiálnu zahraničnú návštevu, ktorá podľa tradície viedla do Českej republiky.TASR - Michal Svítok
StoryEditor

Konzílium dalo zelenú, otvárať sa môžu aj hranice s ďalšími krajinami, potvrdil Matovič

03.06.2020, 12:50
Autor:
klklTASRTASR
Rozhodujúce slovo pri otváraní hraníc malo konzílium odborníkov.

Premiér Igor Matovič na spoločnom brífingu so svojim českým náprotivkom Andrejom Babišom prezradil, čo predchádzalo vzájomnému otvoreniu hraníc.

​Priznal, že rozhodujúce slovo malo konzílium odborníkov, ktoré vyhodnocuje epidemiologickú situáciu. "Dali mi zelenú," povedal Matovič s tým, že ešte v pondelok volal premiérovi Babišovi, aby s ním vyrokoval vzájomnú dohodu.

​Premiér zároveň naznačil, že nasledovať by mohli aj ďalšie krajiny. "Dali mi zelenú, tá sa týkala viacerých krajín," povedal na brífingu premiér. Otváranie hraníc a režim cestovania do okolitých krajín tak bude závisieť na dohodách medzi Slovenskom a našimi susedmi.

O ktoré konkrétne štáty ide, Matovič dnes neupresnil. 

"Obe krajiny sú ako siamské dvojčatá, zviazané spoločnou históriou, osobnými i rodinnými vzťahmi. To odlúčenie a reštrikcie na hraniciach sme preto mnohí brali veľmi citlivo. Preto som rád, že zavádzame režim bez obmedzení," skonštatoval Matovič.

Premiéri pripomenuli, že na slovenskej strane ostane kontrolný režim v prípade štátnych príslušníkov tretích krajín. Babiš zdôraznil, že na strane ČR bol o uvoľnenie režimu na hraniciach veľký záujem. Poukázal pritom na to, že Slovensko je pre ČR druhou najvýznamnejšou exportnou krajinou a rovnako druhou najpreferovanejšou turistickou destináciou pre Čechov.

"Je preto dôležité, aby sme spoločne podporili cestovný ruch, keďže aj Slováci stále viac cestujú do ČR, čo je, samozrejme, dobre," uviedol Babiš.

Otázka verejnej medzinárodnej autobusovej a vlakovej dopravy je otázkou diskusií, uviedli premiéri. "Budem rád, keď sa to úplne vráti do normálu," povedal Babiš. Matovič v tejto súvislosti poukázal na vážnosť hlasu konzília odborníkov. Myslí si však, že ak epidemiológovia odsúhlasili úplné otvorenie hraníc s ČR, mohlo by sa to týkať akejkoľvek formy dopravy.

Podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa môže otváranie hraníc so susednými krajinami zo strany SR pokračovať. "Možno sa dočkáme podobného kroku na budúci týždeň aj v prípade ďalších krajín, no všetko závisí od priamych rokovaní predstaviteľov štátov," povedal Mikas.

Obaja premiéri vyzdvihli nadštandardné vzťahy oboch krajín, Babiš zhodnotil stredajšie diskusie ako konštruktívne, milé a priateľské. Matovič podľa svojich slov predpokladal, že stretnutie bude formálnejšie.

"O to viac som milo prekvapený ľudskosťou a atmosférou na tomto stretnutí," skonštatoval. Zároveň oznámil, že najbližšie spoločné rokovanie českej a slovenskej vlády sa uskutoční v lokalite Slovenského raja.

Matoviča počas stredajšej pracovnej cesty v Prahe prijme aj prezident ČR Miloš Zeman a stretne sa aj s predsedami oboch komôr českého parlamentu. Na záver programu položí v spoločnosti krajanskej komunity veniec k soche Milana Rastislava Štefánika na pražskom Petříne.

01 - Modified: 2022-10-05 13:01:50 - Feat.: - Title: Anektuje Česko Kaliningrad? Twitter sa naplno chytil žartu, ktorý pobúril ruských propagandistov 02 - Modified: 2022-10-05 14:12:11 - Feat.: - Title: Miliardový boj v parlamente: 14. dôchodky majú podporu. Ohrozené sú však vládne energetické šeky 03 - Modified: 2022-10-05 12:00:13 - Feat.: - Title: Matovič nevylúčil v budúcnosti vyčlenenie peňazí na ďalšie stacionárne radary 04 - Modified: 2022-10-05 11:03:27 - Feat.: - Title: Česká vláda stanovila maximálne ceny elektriny a plynu. Zastropovanie bude platiť po celý budúci rok 05 - Modified: 2022-10-05 13:36:05 - Feat.: - Title: Matovičom ohlásené miliardy? Istota je kúpiť si hrubý sveter
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. október 2022 02:41