Zásah NAKATASR
StoryEditor

Zásah NAKA vo vládnej agentúre NASES. Ide o podozrenia, že vláda bola odpočúvaná

09.06.2020, 14:48
Autor:
TASRTASR
Podľa vyšetrovateľov mohli byť odpočúvané nielen vládne maily, ale aj telefonické hovory.

Národná kriminálna agentúra v utorok zasahovala v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES).

Potvrdil to hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Ako prvý na zásah upozornil portál aktuality.sk.

"V súčasnej dobe NAKA vykonáva nevyhnutné procesné úkony trestného konania, preto nie je možné poskytnúť žiadne bližšie informácie," uviedol policajný hovorca.

Mohlo ísť o odpočúvanie vlády

Podľa Denníka N razia súvisí s podozreniami, že vládna sieť Govnet mohla byť odpočúvaná. Podľa vyšetrovateľov mohli byť odpočúvané nielen vládne maily, ale aj telefonické hovory.

Ako potvrdila vicepremiérka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí), utorkový zásah polície v priestoroch úradu vlády a v rôznych budovách Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu súvisí s podozreniami z ohrozenia strategickej bezpečnosti a záujmov štátu, ktoré začali počas bývalej vlády a bývalého vedenia úradu.

"Verím, že polícia tieto podozrenia vyšetrí a páchatelia budú v prípade dokázania viny potrestaní. Keď som pri nástupe do úradu povedala, že mojím cieľom je skončiť eldorádo v informatizácii a vyčistiť informatizáciu od firiem, ktoré dlhodobo parazitovali na štáte, myslím to ako vážny záväzok k občanom. Nebude to ľahký boj, v informatizácii sú obrovské záujmy a štát platí ročne za informatizáciu stovky miliónov eur," dodala vicepremiérka.

Silné záujmové skupiny

Tvrdí tiež, že si je vedomá faktu, že stojí proti silným záujmovým skupinám, ktoré dlhodobo mali zaručený zisk od štátu. Napriek tomu plánuje postupovať razantne a nekompromisne, aj keď očakáva nepríjemnosti pri fungovaní rôznych systémov.

Poslanec Národnej rady a zároveň bývalý šéf ÚPVII Richard Raši (Smer-SD) v reakcii uviedol, že o zásahu má informácie len z médií. "Pokiaľ by však bola ohrozená kybernetická bezpečnosť štátu alebo jeho strategické záujmy, zásah NAKA vítam. Verím, že všetky podozrenia dôsledne vyšetria," vysvetlil.

Matovič o zásahu

K zásahu NAKA sa vyjadril aj premiér Igor Matovič v relácii na TA3. "Aj by som vedel, ale nemôžem povedať viac. Niekto to veľmi prepískol a bude mať z toho ešte krušné chvíle. Vedel som o tej situácii, ale bol som ticho. Niekomu príliš zachutila moc a chcel sa dostať k informáciám, ku ktorým nemal absolútne žiadne právo sa dostať," reagoval premiér.

01 - Modified: 2022-11-23 14:57:45 - Feat.: - Title: Nájdený predmet na aute Imreczeho rieši NAKA. Malo ísť o monitorovacie zariadenie 02 - Modified: 2022-11-23 12:34:34 - Feat.: - Title: Remišová je proti znižovaniu trestov za ekonomické trestné činy 03 - Modified: 2022-11-23 11:36:10 - Feat.: - Title: HN24: Remišová 04 - Modified: 2022-11-23 09:20:06 - Feat.: - Title: Polícia pripravuje rozhodnutie v súvislosti s cintorínom v Ladomirovej 05 - Modified: 2022-11-21 13:06:50 - Feat.: - Title: Sumy mali dohadovať na papieriku či kalkulačke. Sprostredkovateľ opísal údajné stretnutia s Kusým
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
24. november 2022 07:16