Poslanci Národnej rady, ktorí nehlasovali za novelu ústavy a zmeny pri referende, išli proti poslaneckému sľubu a nehlasovali v záujme občanov.
Vyhlásil to nezaradený poslanec a líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini na utorkovej tlačovej konferencii.
"Nehlasovali v záujme slovenských občanov"
"Poslanci nehlasovali v záujme občanov Slovenska, pretože im odmietli do rúk vrátiť moc, ktorá im patrí. Hlasovaním zabetónovali akúkoľvek možnú zmenu ústavy legálnou cestou," podotkol.
Hovorí o pošliapaní práv ľudí zo strany koaličných OĽANO, SaS a Za ľudí. Hoci Pellegriniho poslanci nesúhlasili s účinnosťou návrhu Miloša Svrčeka až od roku 2024, podporili ho a v druhom čítaní boli pripravení rokovať o zmene termínu.
Avizoval, že Hlas-SD je pripravený podporiť petičnú akciu za referendum o tom, či ľudia chcú zmenu ústavy tak, aby sa mohlo konať aj referendum o skrátení volebného obdobia Národnej rady.
Poznamenal, že nedávnu petičnú akciu za referendum o predčasných voľbách podporilo okolo 600-tisíc ľudí.
Pellegrini: Som zvedavý na reakciu prezidentky
Pellegrini je zvedavý aj na reakciu prezidentky Zuzany Čaputovej po utorkovom odmietnutí Svrčekovej novely aj vzhľadom na jej vyjadrenia po rozhodnutí Ústavného súdu Slovenskej republiky o nesúlade referendovej otázky s ústavou.
Líder Hlasu-SD zároveň odsúdil útoky na poslancov v súvislosti s podporou dohody o obrannej spolupráci Slovenska s USA. Deklaroval, že jeho strana je proti akémukoľvek násiliu.
Pripomenul však, že tieto vyhrážky priniesla do kultúry súčasná koalícia, kým bola v opozícii. Pripomenul napríklad protesty pred domom Pavla Pašku.
"Nech neplačkajú, lebo sami to vymysleli a sami to začali robiť vo veľkom," podotkol.
Každý občan má podľa Pellegriniho právo vedieť, kto ako hlasoval. Preto avizuje, že Hlas-SD zverejní aj zoznam poslancov, ktorí hlasovali proti zmene ústavy v súvislosti s referendom.