Iniciovať výsluch môže policajt, konkrétnejšie vyšetrovateľ, ale aj obvinený. V súvislosti so včerajším výsluchom obvinenej bývalej sudkyne a štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej na nitrianskej centrále NAKA to pre HNtelevíziu povedala rektorka Akadémie policajného zboru Lucia Kurilovská.
Denník N totiž informoval, že Jankovská oznámila, že chce vypovedať a ide sa priznať k ovplyvňovaniu sudcov v kauze zmenky aj ku komunikácii s Marianom Kočnerom cez aplikáciu Threema. Jej advokát Peter Erdös to však nepotvrdil. Povedal, že študovali spis.
Kurilovská, ktorá v parlamentných voľbách kandidovala za stranu Dobrá voľba, tvrdí, že obvinený má právo bez obmedzení študovať spis.
Na priznanie je podľa rektorky potrebné pozerať sa ako na výraznú poľahčujúcu okolnosť. "Keď je to brané ako poľahčujúca okolnosť, tak sudca pri výmere trestu rozhoduje v dolnej hranici trestnej sadzby," hovorí Kurilovská.
Priznanie tiež zohráva úlohu pri získaní určitej pozície v snahe obvineného dosiahnuť dohodu o vine a treste.
"Dohoda o vine a treste spočíva práve v tom, že sa obvinený prizná. Keby bola uzatvorená dohoda, čisto teoreticky, tak pri dohode o vine a treste je možné ísť ešte aj o jednu tretinu pod dolnú hranicu trestnej sadzby," povedala Kurilovská.