Obvinená a väzobne stíhaná bývalá sudkyňa Monika Jankovská strávila dnes približne štyri hodiny na NAKA v Nitre. Podľa informácií Denníka N sa chcela priznať k trestným činom v kauze zmenky aj ku komunikácii v Threeme. Pred pár dňami to mala oznámiť polícii.
Jej advokát to však nepotvrdil. "Ja som nepostrehol takú informáciu," reagoval Peter Erdös na otázku, či sa Jankovská priznala. Erdös tvrdí, že dnes s Jankovskou študovali spis. Krátko po poludní Jankovskú z nitrianskej centrály NAKA odviezli príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže.
Podľa informácií HN Jankovská nepovedala žiadne nové informácie.
Matovič: Najlepšie urobí, ak sa prizná
Monika Jankovská je bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za Smer. Začiatkom júna sa vzdala funkcie sudkyne, čo oznámila listom prezidentke Zuzane Čaputovej.
K situácii sa skôr vyjadril aj premiér Igor Matovič pred zasadnutím Bezpečnostnej rady. "Najlepšie urobí, ak sa prizná a rozbalí celú štruktúru, ako to fungovalo, ale uvidíme, či nakoniec tú odvahu bude mať. Reči sa hovoria a chlieb sa je, tak si počkajme, či bude spievať. Ak bude spievať, tak budeme všetci radi. Dúfajme, že nebude falošne spievať," povedal premiér.
S Marianom Kočnerom, obžalovaným v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, si mala cez Threemu vymeniť tisíce správ.
Spolu si mali písať o množstve káuz vrátane civilného sporu o zmenky TV Markíza.
Akcia Hmla
V rámci neho mal Kočner cez Jankovskú ovplyvňovať sudkyne Denisu Cvikovú, Zuzanu Maruniakovú a Andreu Haitovú.
Jankovská bola zadržaná v marci 2020 pri policajnej akcii Hmla. V súčasnosti čelí vo väzbe trestnému stíhaniu pre korupčnú trestnú činnosť.
Jankovská z funkcie štátnej tajomníčky odišla v septembri 2019 po tom, ako sa objavili informácie o jej kontaktoch s Kočnerom.
Jankovská však autenticitu tejto komunikácie i akékoľvek kontakty s obžalovaným odmietala. Tvrdila, že funkcie štátnej tajomníčky sa vzdáva pod tlakom, ktorý sa dotýka jej rodiny.