"Bezstarostné staré mesto je farebné, domy pochádzajú z benátskej doby. Rozprestiera sa okolo rybárskeho prístavu. Cestovatelia odporúčajú aj dobrú miestnu kuchyňu, ktorá je ovplyvnená Talianskom.Flickr.com
StoryEditor

Hrozí, že Česko a Chorvátsko vyškrtnú zo zoznamu bezpečných krajín. Profesor vidí na Jadrane druhú vlnu

02.07.2020, 14:23
Autor:
chocho
Medzi relatívne bezpečné destinácie pribudli ďalšie krajiny. Medzi nimi Španielsko aj Taliansko.

Konzílium odborníkov dnes prekreslilo cestovnú koronamapu, ktorá rozdeľuje krajiny podľa miery rizika nakazenia sa.

Medzi krajiny s nízkou mierou rizika sa po novom zaradilo 11 štátov. Zazelenali sa Holandsko, Belgicko, Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Írsko, Austrália, Japonsko, Nový Zéland, Južná Kórea a Čína.

Naopak, dva vypadli - Bulharsko a Čierna Hora.

Mapa sa môže priebežne podľa epidemiologického vývoja v jednotlivých krajinách meniť. Najbližšie by ju mali prehodnocovať približne o dva týždne.

Hlavný hygienik Ján Mikas pripustil, že aj Česko a Chorvátsko, kde v posledných dňoch výrazne stúpli denné prírastky nakazených, môžu byť vyškrtnuté spomedzi zelených krajín, ak by tam došlo k ďalším výrazným nárastom počtu nových prípadov.

Prípady v Česku sú však podľa premiéra Igora Matoviča aktuálne pod kontrolou a sú sústredené regionálne. Ľudí, ktorí cestujú do Česka, vyzval, aby boli najmä v Moravskosliezskom kraji a v Prahe mimoriadne opatrní.

Inak však vníma súčasný stav v Chorátsku infektológ Pavol Jarčuska, podľa ktorého tam došlo k veľmi výraznej zmene epidemiologickej situácie.

"Situácia má takmer charakter už klasického druhovlnového priebehu. Chorvátsko je už na hranici žltej karty, je tam dramatický nárast," povedal Jarčuška.

Koronavírus online 15:36 Odborníci apelujú na ľudí, aby sa po návrate z nebezpečných krajín hlásili na úradoch. Mikas povedal, že pred niekoľkými dňami bol stav asi 3 500 prihlásených, pripustil však, že sú aj ľudia, ktorí tak nespravili.   15:28 Mikas pripustil, že ak by sa situácia v Česku a Chorvátsku zhoršila, môžu byť tieto krajiny zo zoznamu bezpečných krajín vyškrtnuté. Mapu budú prehodnocovať približne o dva týždne. 15:16 Veľmi výrazne sa zmenila epidemiologická situácia v Chorvátsku, hovorí infektológ Pavol Jarčuška. Situácia má takmer charakter už klasického druhovlnového priebehu. Chorvátsko je už na hranici žltej karty, je tam dramatický nárast, dodal. 15:14 Podľa Matoviča je možné, že konzílium dnes prijme zmenu pri návrate z rizikových krajín. Doteraz je povinnosť mať negatívny test, čo je však podľa premiéra nákladné a preto ľudia klamú. Po novom by pri príchode z nebezpečných krajín mohla byť povinná päťdňová domáca karanténa a potom štátom platený test. O prípadnej zmene sa rozhodne až po tlačovej konferencii.  15:12 Prípady v Česku sú pod kontrolou a sú sústredené regionálne. Matovič vyzval ľudí, ktorí cestujú do Česka, aby boli najmä v Sliezsku a v Prahe mimoriadne opatrní. 15:11 Importovaných prípadov z krajín, ktoré nie sú označené ako bezpečné, bolo za jún 42. 14 z toho bolo importovaných z Ukrajiny, rovnako aj z Veľkej Británie. Tiež evidujeme za minulý mesiac prípady importované z bezpečných krajín - 17 z Česka, tri z Nemecka a jeden z Rumunska. Celkovo na Slovensku za jún evidujeme 130 nakazených. 15:06 Naozaj nás veľmi mrzí, že došlo k niečomu takémuto, komentuje futbalový zápas hlavný hygienik Ján Mikas. 15:02 Matovič kritizuje včerajší futbalový zápas medzi Dunajskou Stredou a Slovanom Bratislava. Fanúšikovia nedodržali odporúčania hlavného hygienika, napríklad nesedeli šachovnicovo. "Presne takto si to pokaziť môžeme," povedal premiér. "Toto je cesta do pekla," dodal. Zápas sledovalo 6 120 divákov. Odteraz bude musieť byť každý druhý rad voľný. Ak to nebude fungovať, športové podujatia sa zrušia. "Lebo je to neúmerné riziko," povedal premiér. 15:01 Zoznam "zelených" krajín Medzi bezpečné pribudli viaceré krajiny:

 • Holandsko,
 • Belgicko,
 • Francúzsko,
 • Španielsko,
 • Taliansko,
 • Írsko,
 • Austrália,
 • Japonsko,
 • Nový Zéland,
 • Južná Kórea,
 • Čína
Zdroj: HNtelevízia
​"Je to zoznam krajín, do ktorých je menšie riziko cestovať," povedal premiér. Zo zoznamu bezpečných krajín však vypadli Bulharsko a Čierna hora. 09:45 Hospitalizovaní pacienti Hospitalizovaných je momentálne 14 pacientov, u šiestich bolo ochorenie potvrdené. Na JIS sú traja pacienti, na umelej pľúcnej ventilácii jeden. 09:41 Kĺzavý medián Sedemdňový kĺzavý medián zostáva na hodnote 13. 09:40 Najviac nových prípadov je z Bratislavy Nové prípady sú z okresov:
 • Bratislava - 6
 • Komárno - 2
 • Malacky - 1
 • Michalovce - 1 
 • Nové Zámky - 1
 • Prievidza - 1
 • Rimavská Sobota - 1
Zdroj: NCZI
09:30 Nové prípady V stredu pribudlo na Slovensku 13 nových prípadov. Otestovali 1 708 ľudí.  08:33 Koronavírus je aj na "konci sveta" Harandane Toure začal brať antimalariká, keď dostal horúčku. Jeho stav sa však po niekoľkých dňoch ďalej zhoršoval. Lekári mu nakoniec povedali, že v malijskom Timbuktu, považovanom doteraz za takmer izolované miesto, patrí k niekoľkým stovkám ľudí nakazených koronavírusom. Nie je tam pravidelné letecké spojenie a názov mesta sa používa ako synonymum pre koniec sveta. 08:17 Cez 50-tisíc nakazených v USA Spojené štáty v stredu zaznamenali 52-tisíc nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na údaje Univerzity Johnsa Hopkinsa. Denný nárast počtu prípadov po prvý raz od začiatku pandémie presiahol 50-tisíc.

01 - Modified: 2022-11-14 09:09:37 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: V nemocniciach je vyše 400 ľudí, pribudlo osem úmrtí 02 - Modified: 2022-11-11 12:49:22 - Feat.: - Title: Na Slovensko dorazilo ďalších 3 500 balení antivirotika na liečbu covid-19 03 - Modified: 2022-11-11 09:24:26 - Feat.: - Title: HN24: Sulík 04 - Modified: 2022-11-11 09:11:42 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Zomrelo sedem ľudí, pribudlo takmer 150 prípadov 05 - Modified: 2022-11-11 09:54:27 - Feat.: - Title: Matovič nazval Bittó Cigánikovú neschopnou zrúdou a tepšou. Status za vyše hodiny zmenil šesťkrát
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
15. november 2022 03:43