TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Fico útočí na Korčoka a vyzýva ho, aby zvážil rezignáciu: Je to obrovské zlyhanie

11.07.2020, 20:52
Autor:
TASRTASR
Ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že dôrazne odmieta politicky motivovanú kritiku predstaviteľov Smeru.

Predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico v sobotu v Prešove vyzval ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominant SaS), aby zvážil svoje ďalšie zotrvanie na čele rezortu slovenskej diplomacie.

Dôvodom má byť zlyhanie ministerstva, keďže Veľká Británia zaradila Slovensko na zoznam rizikových krajín v súvislosti so šírením nového koronavírusu. Ministerstvo "politicky" motivovanú kritiku odmieta.

Obrovský zásah

"Je to obrovské zlyhanie rezortu ministerstva zahraničných vecí. Také zlyhanie, že by mal zvážiť minister ďalšie zotrvanie vo svojej funkcii," skonštatoval Fico. Poukázal na to, že vystavil tisíce ľudí, ktorí chcú zo Slovenska cestovať do Británie, nepríjemnému procesu a procedúram.

Upozornil, že ak sa chce niekto dostať do Veľkej Británie zo Slovenska, bude musieť absolvovať 14-dňovú karanténu. "Čo je v podmienkach Británie veľmi náročne, komplikuje to rodinný, pracovný a študijný život a je to obrovský zásah," poznamenal šéf Smeru-SD.

Rezort diplomacie kritizoval za nečinnosť, aj za to, že namiesto toho, aby sledoval veci sa venuje Venezuele. Korčokovi zároveň vyčítal, že je v zahraničnej politike príliš orientovaný na západ. "Mysleli sme si, že dôležitú destináciu ako Veľká Británia si strážime 24 hodín denne," poznamenal Fico. Považuje za dôležité zistiť, prečo Británia Slovensko nezaradila na zoznam bezpečných. Myslí si, že Británia slovenskej vláde neverí.

Predseda Zahraničného výboru Národnej rady Juraj Blanár (Smer-SD) taktiež kritizuje ministra a situáciu považuje za absolútne zlyhanie slovenskej diplomacie, ktorá pri zostavovaní tohto zoznamu nedokázala informovať britskú stranu o situácii na Slovensku.

Dôrazné odmietnutie

Ministerstvo zahraničných vecí vo svojom stanovisku uviedlo, že dôrazne odmieta politicky motivovanú kritiku predstaviteľov Smeru-SD v tejto otázke. "Keďže každá krajina, tak ako Slovensko, prijíma svoje suverénne rozhodnutia a aj my sme boli v ostatnom období predmetom kritiky od ostatných štátov pre naše reštriktívne opatrenia. Rovnako nenesieme zodpovednosť za to, že si predseda zahraničného výboru NR SR celú záležitosť všimol až po týždni," informovalo ministerstvo.

Rozhodnutie Veľkej Británie nezaradiť Slovensko medzi bezpečné krajiny, nepovažuje ministerstvo vzhľadom na epidemiologickú situáciu na Slovensku, za opodstatnené.

"Z tohto dôvodu rezort slovenskej diplomacie okamžite uskutočnil, ako v Londýne tak aj v Bratislave, opakované intervencie s cieľom prehodnotiť britský postoj. Britská diplomacia ubezpečila, že urobí vo veci maximum, avšak s tým, že ide o rozhodnutie zdravotníckych orgánov Veľkej Británie," skonštatovalo ministerstvo.

Deklaruje, že diplomaticky koná a robí maximum pre zmenu britského postoja. Podotýka však, že tak ako nemá vplyv na rozhodnutia slovenských epidemiológov, nemá vplyv ani na rozhodnutia epidemiológov iných krajín.

Rezort zahraničných vecí pripomína platnosť odporúčania necestovať do Veľkej Británie, ktorú slovenskí epidemiológovia nezaradili medzi bezpečné krajiny. "Ak sa občania rozhodnú napriek tomu cestovať, musia v tejto krajine nateraz počítať s obmedzeniami, ktoré veríme, britská strana čoskoro vo vzťahu k SR odstráni," podotklo ministerstvo.

01 - Modified: 2020-07-10 18:09:07 - Feat.: 0 - Title: Šéf WHO dáva nádej: Intenzívne ohniská nového koronavírusu sa stále dajú skrotiť 02 - Modified: 2020-07-11 05:23:09 - Feat.: 0 - Title: Koronavírus: Vo svete pribudol rekordný počet nakazených za deň 03 - Modified: 2020-07-11 07:44:37 - Feat.: 0 - Title: Nové prípady koronavírusu: Na Slovensko pribudlo 23 nakazených, 12 pacientov sa vyliečilo 04 - Modified: 2020-07-11 12:03:50 - Feat.: 0 - Title: Bratislava reaguje na zvýšený počet prípadov koronavírusu, zavádza nové opatrenia
01 - Modified: 2023-06-04 14:31:35 - Feat.: - Title: Fico sa pustil do Ódora, považuje ho za bezmocného. Je tam „len tri dni aj s cestou“, reaguje Sulík 02 - Modified: 2023-06-04 12:09:34 - Feat.: - Title: Najnovší prieskum: Ficov Smer je stále pred Pellegriniho Hlasom, Republika má už takmer 10 percent 03 - Modified: 2023-06-04 11:00:10 - Feat.: - Title: Smer nepodpíše programové vyhlásenie vlády, ktoré by obsahovalo vystúpenie z Únie a NATO 04 - Modified: 2023-06-04 09:32:43 - Feat.: - Title: Ficov Smer kritizuje mediálnu kampaň, ktorú má na Slovensku organizovať NATO 05 - Modified: 2023-06-03 17:07:15 - Feat.: - Title: Britská polícia zatkla pred Epsom Derby 19 aktivistov, chceli narušiť dostihy kvôli právam zvierat
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. jún 2023 01:22