TASR/Michal Svítok
StoryEditor

Jeden z posledných bosov sýkorovcov je vinný, do väzenia nepôjde

14.07.2020, 09:44
Autor:
TASRTASR
Rozsudok je výsledkom schválenia dohody o vine a treste.

Jeden z posledných bosov sýkorovcov František Borbély je vinný zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny sýkorovcov.

Rozhodol o tom senát Špecializovaného trestného súdu, ktorý schválil dohodu o vine a treste, ktorá upúšťa od trestu vzhľadom na predchádzajúci trest.

Okrem neho súd odsúdil aj jeho komplica Róberta Baumana, ktorému uložil trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov.

„Súd pri obvinenom F. B. upustil od uloženia súhrnného trestu, keďže pokladá trest uložený skorším rozsudkom Okresného súdu Bratislava II dostatočný na ochranu spoločnosti,“ uviedla na margo Borbélyho trestu hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková.

Dúfa, že na jeho meno sa zabudlo

Borbély po odchode zo súdu pre novinárov uviedol, že dúfa, že ľudia na jeho meno zabudli. „Máme za to, že dnešným rozsudkom sú všetky veci vo vzťahu k môjmu mandantovi uzavreté, potvrdil to súd, stotožnila sa s tým prokuratúra a môj mandant chce viesť riadny život,“ povedal jeho obhajca.

Súčasťou rozsudku senátu Emila Klemaniča bolo aj konštatovanie, že Borbély bol súčasťou skupiny sýkorovcov minimálne od polovice roku 1997 až do jeho zadržania v roku 2014.

Po odpykaní časti trestu ho pustili na slobodu

Borbély si do februára odpykával sedemročný trest v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Hrnčiarovciach nad Parnou. Trnavský okresný súd ho podmienečne prepustil na slobodu po odpykaní si troch štvrtín trestu.

Sedemročný trest mu v roku 2015 vyrubil OS Bratislava II po uzavretí dohody o vine a treste v kauze výbuchu auta z júna 2009, keď explodoval Mercedes G, ktorý patril Miroslavovi Abrahámovi z bratislavskej skupiny piťovcov.

OS Bratislava II vtedy zrušil všetky predchádzajúce rozsudky OS Bratislava III a Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v kauzách Františka Borbélyho.

Predtým ho v apríli 2015 OS Bratislava III uznal za vinného z hrubého nátlaku v dlhoročnej kauze vydierania majiteľa bývalej bratislavskej krčmy U Matúša.

Súd však upustil od jeho potrestania, keďže predtým Borbély uzavrel na ŠTS dohodu o vine a treste za drogovú trestnú činnosť.

Tvrdí, že sýkorovci ako celok už neexistujú

František Borbély bol označovaný za jedného zo štyroch bosov skupiny, ktorí boli nástupcami po smrti zakladateľa Miroslava Sýkoru.

Jeho firmy prevádzkovali herne, reštaurácie, pivárne, kaviarne a známa bola aj jeho bezpečnostná a detektívna služba DKFB.

Podľa jeho vyjadrenia skupina sýkorovcov už dlhé roky ako kompatibilný celok neexistuje.

01 - Modified: 2023-01-26 09:09:03 - Feat.: - Title: Rozsudok v kauze Kuciak a prípravy vrážd prokurátorov má prísť v apríli, naznačila predsedníčka senátu 02 - Modified: 2023-01-24 13:57:49 - Feat.: - Title: Slovenská prostitútka lákala od Taliania peniaze. Keď jej ich odmietol dávať, naplánovala jeho vraždu 03 - Modified: 2023-01-23 13:24:27 - Feat.: - Title: Tesla čelí škandálu. Video propagujúce známy systém Autopilot bolo zinscenované 04 - Modified: 2023-01-23 10:59:45 - Feat.: - Title: Súd zamietol návrh Mišenku na obnovu konania v kauze Euromont 05 - Modified: 2023-01-22 12:00:00 - Feat.: - Title: Prípad ako z nočnej mory. Muž tvrdí, že počas operácie chrbtice sa prebral z anestézie, nemocnica obvinenia odmieta
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. január 2023 19:15