TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Motív je jasný. Kočnerovi hrozila strata desiatok miliónov eur, tvrdí Lipšic

23.07.2020, 17:38
Autor:
TASRTASR
Daniel Lipšic dúfa v spravodlivý trest, podľa neho boli splnené podmienky na doživotie.

V kauze vraždy Jána Kuciaka sú splnené podmienky na doživotný trest. Myslí si to splnomocnenec poškodených Daniel Lipšic, ktorý prednášal na Špecializovanom trestnom súde svoju záverečnú reč.

V jej závere uviedol, že dúfa v spravodlivý trest, samotnú výšku v trestnom konaní navrhuje iba prokurátor. Ten navrhol obžalovaným 25-ročné väzenie.

​Vo svojej argumentácii sa Lipšic opieral o usvedčujúce výpovede Zoltána Andruskóa, sledovanie novinárov komandom Petra Tótha a motív.

Aj keď spolupracujúci obvinení nemajú „čistú minulosť a krištáľovočistý charakter“, Lipšic pripomenul, že Andruskóove výpovede sedia s viacerými dôkazmi vrátane komunikácie Mariana Kočnera cez aplikáciu Threema. Má ísť o dôkazy, o ktorých existencii v čase výpovede nemohol vedieť Andruskó ani polícia.

Nebola to náhoda

Lipšic nepovažuje za náhodu, že sa sledovanie novinárov začalo v roku 2017. Upriamil pozornosť na vtedy aktuálnu kauzu Čistý deň, v ktorej sa angažoval aj Kočner. „Môj dom aj moja rodina bola sledovaná už v prvej polovici júna 2017,“ doplnil Lipšic.

Predstava, že by si exnovinár a niekdajší SIS-kár Peter Tóth organizoval sledovanie z vlastných zdrojov, je podľa advokáta na úrovni absurdity. Organizovanie zo strany Kočnera potvrdzuje podľa Lipšica nielen výpoveď Tótha a nájdené USB kľúče, ale aj jasná komunikácia cez Threemu.

Na margo spochybňovania Threemy obhajobou sa Lipšic pýtal, prečo by v nej neboli doplnené priame zmienky o vražde, ale iba náznaky, šifry a metafory. To, že sa Kočner mal s Zsuzsovou rozprávať o vražde iba v šifrách, má podľa Lipšica potvrdzovať jej autenticitu.

Stop miliónom pre Kočnera

V súvislosti s motívom Lipšic poukázal aj na kauzy, ktoré Ján Kuciak odhalil. Podľa obžalobnej verzie prišla objednávka vraždy novinára na prelome rokov 2017 a 2018. V decembri 2017 publikoval článok o kauze Unipharma, v ktorej mohol Marian Kočner podľa Lipšica získať 45 miliónov eur.

Rovnako v ďalších kauzách ako Technopol, Donovaly a Glance House malo ísť o desiatky miliónov eur. Lipšic sa vrátil aj k výpovedi Zoltána Andruskóa o pripravovaných vraždách prokurátorov Maroša Žilinku, Petra Šufliarskeho aj jeho samotného. Tvrdí, že motív na tieto tri vraždy mohla mať na Slovensku iba jedna osoba, a to Marian Kočner.

Lipšic je presvedčený, že bol vylúčený iný priebeh skutkového deja, než aký stanovuje obžaloba. Okrem toho má za to, že boli splnené podmienky na doživotný trest, a dúfa, že senát udelí obžalovaným spravodlivý trest. „Úkladná vražda Jána a Martiny šokovala Slovensko, Európu a svet,“ uviedol v závere advokát s tým, že Kuciak žil pre svoju prácu, lepšie Slovensko, a preto aj zomrel.

01 - Modified: 2023-08-12 17:53:18 - Feat.: - Title: Lipšic reaguje na obvinenia, akékoľvek rozhodnutie o vzatí do väzby Gašpara a Stahla bude brániť 02 - Modified: 2023-08-13 14:20:46 - Feat.: - Title: Fico žiada od prezidentky za zadržanie Gašpara Hamranovu hlavu. Celú vec poženie pred Ústavný súd 03 - Modified: 2023-07-19 11:01:16 - Feat.: - Title: Lipšic odmietol, že sa stretol s prezidentkou ohľadne kauzy okolo Šimka a Hamrana 04 - Modified: 2023-07-19 10:45:26 - Feat.: - Title: Ozbrojené zložky vydierajú premiéra, tvrdí Pellegrini. Vedenie polície sa podľa neho dá nahradiť 05 - Modified: 2023-05-25 15:27:18 - Feat.: - Title: Matovič vyzýva Fica, aby oznámil meno vraha novinára J. Kuciaka
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
28. september 2023 03:03