Flickr/Larry Koester
StoryEditor

Slovensko vyhostilo troch ruských diplomatov, v skutočnosti mali byť tajnými agentmi

10.08.2020, 19:25
Autor:
chochoTASRTASR
Vyhostenie Rusov má súvisieť aj s vraždou bývalého čečenského povstalca.

Slovensko vyhostilo troch ruských diplomatov, krajinu musia opustiť do konca týždňa. Na základe vlastných zistení o tom ako prvý informoval portál Aktuality.sk.

V skutočnosti malo ísť o spravodajských dôstojníkov s diplomatickým krytím. Príslušníkov ruských tajných služieb Slovensko vyhostilo vo štvrtok 6. augusta.

Moskva na krok slovenskej strany zareaguje "zrkadlovo", uviedlo podľa agentúry RIA Novosti ruské ministerstvo zahraničia.

Potvrdil to aj riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Tomaga. "Nemôžem uviesť mená pracovníkov ruskej diplomatickej misie, zároveň však potvrdzujem, že bolo prijaté rozhodnutie o vyhostení troch pracovníkov Zastupiteľského úradu Ruskej federácie na Slovensku," uviedol.

Ako ďalej Tomaga poznamenal, podľa informácií slovenských spravodajských zložiek bola ich činnosť v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch.

"Navyše, došlo k zneužitiu vydaných víz na slovenskom generálnom konzuláte v Petrohrade a v tejto súvislosti bol spáchaný závažný trestný čin na území iného členského štátu NATO a EÚ," doplnil.

Vyhostenie Rusov má súvisieť aj s vraždou bývalého čečenského povstalca, ktorá sa stala vlani v Berlíne. Mali za ňou stáť ruské tajné služby, pričom spolupáchateľ sa do Európskej únie dostal prostredníctvom slovenských víz.

Rezort slovenskej diplomacie zdôraznil, že má záujem o rozvoj bilaterálnych vzťahov s Ruskom. "Avšak činnosť a pôsobenie ruských diplomatov v SR musí byť v súlade s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch a obvyklými princípmi," dodal Tomaga.

01 - Modified: 2022-08-13 17:30:52 - Feat.: - Title: Ukrajinci vyradili z prevádzky most pri priehrade Nova Kachovka. O obec Pisky sa zvádzajú tvrdé boje 02 - Modified: 2022-08-13 12:39:58 - Feat.: - Title: Nedostatok životodarnej miazgy priemyslu? Európe počas zimy hrozí naftový šok 03 - Modified: 2022-08-13 06:56:24 - Feat.: - Title: Rusko vystríha USA: Ak ho označia za štát podporujúci terorizmus, diplomatické styky by sa mohli skončiť 04 - Modified: 2022-08-12 18:43:17 - Feat.: - Title: Dodávky ropy do Česka ropovodom Družba boli po ôsmich dňoch obnovené 05 - Modified: 2022-08-12 17:05:13 - Feat.: - Title: Ruská ekonomika kvôli sankciám v druhom kvartáli klesla o štyri percentá
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
14. august 2022 00:12