TASR/Pavol Zachar
StoryEditor

Korčok označil manipuláciu volieb v Bielorusku za neprijateľnú

26.08.2020, 21:11
Autor:
TASRTASR
Korčok podotkol, že protestujúci žiadajú len to, čo je podstatou demokracie.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) zdôraznil potrebu pravidelnej komunikácie medzi USA a európskymi krajinami a potrebu čeliť novým výzvam.

Uviedol to počas stredajšej diskusie s námestníkom štátneho tajomníka amerického ministerstva zahraničných vecí Philipom T. Reekerom v rámci konferencie Globsec. Hovoril aj o udalostiach v Bielorusku a výraznej propagande či dezinformáciách.

​Korčok počas diskusie deklaroval, že transatlantické vzťahy patria k základom zahraničnej politiky Slovenska.

Neprijateľná manipulácia 

Zdôraznil tiež, že transatlantické vzťahy sa môžu posilniť iba vtedy, ak sa výrazne posilnia vzťahy medzi USA a Európou. Dodal, že sa treba spoločne orientovať aj na nové výzvy a hrozby.

Potrebu vidí v pravidelných rokovaniach zástupcov USA s ministrami európskych krajín. Myslí si, že by si tak obe strany mohli lepšie porozumieť aj v oblastiach, ku ktorým majú rozličné postoje.

V súvislosti s Bieloruskom Korčok označil manipuláciu volieb za neprijateľnú. Podotkol, že protestujúci žiadajú len to, čo je podstatou demokracie a poukázal na potrebu pomôcť obyvateľom Bieloruska.

Zdôraznil však aj potrebu naštartovať dialóg medzi režimom a občanmi, ako aj politickými reprezentantmi. Deklaroval, že je pripravený aktívne sa zapojiť do tohto procesu.

Koronavírus na Slovensku

Nemožno podľa neho ignorovať ani šíriacu sa propagandu a dezinformácie. Podčiarkol úlohu komunikácie s verejnosťou o tom, ktoré informácie sú nepravdivé. Ako príklad uviedol heslá šíriace sa na Slovensku ako "majdanizácia", ale aj informácie, že NATO mobilizuje vojsko, že by malo byť Bielorusko kolóniou západu i to, že protestujúci sú platení zo zahraničia.

Ako aktuálnu prioritu pri svojej práci označil šéf slovenskej diplomacie tiež nový koronavírus. Hovoril o potrebe zotavovať sa z dôsledkov pandémie.

Poznamenal, že Slovensko si v porovnaní s inými krajinami zatiaľ počínalo dobre a aktuálne prijíma ďalšie kroky v súvislosti s druhou vlnou.

01 - Modified: 2022-10-26 08:35:05 - Feat.: - Title: Nie je to len Dzurinda. Na scéne sa črtá nová strana okolo Ďuriš Nicholsonovej 02 - Modified: 2022-09-13 10:16:50 - Feat.: - Title: Vyjadrenie odchádzajúcich ministrov za stranu SaS 03 - Modified: 2022-09-07 08:55:26 - Feat.: - Title: Korčok nekomentoval svojho možného nástupcu, Krajniak mená ministrov nepovedal 04 - Modified: 2022-09-05 22:14:37 - Feat.: - Title: Ivanovi Korčokovi som ponúkol všetko, vyhlásil Sulík 05 - Modified: 2022-09-01 10:33:18 - Feat.: - Title: Ministri si pripomínajú 30. výročie prijatia ústavy. Ide najmä o v nej ukotvené hodnoty, tvrdí Korčok
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
31. marec 2023 07:50