StoryEditor

Fico ho nasadil proti korupcii, teraz bude šéfovať polícii. Mikulec predstavil nástupcu Lučanského

31.08.2020, 14:55
Autor:
TASRTASR
Dočasným šéfom polície bude Peter Kovařík, vo svojej funkcii chce posilniť dôveryhodnosť zboru.

Dočasným šéfom policajného zboru bude Peter Kovařík. Na brífingu o tom informoval minister vnútra Roman Mikulec. Kovařík pracoval od roku 2017 ako riaditeľ odboru prevencie korupcie na Úrade vlády, do tejto funkcie ho dosadil vtedajší premiér Robert Fico.

Kovařík pracoval viac ako 30 rokov v policajnom zbore na rôznych pozíciách. V poslednej dobe pôsobil ako generálny riaditeľ Sekcie prevencie, korupcie a krízového manažmentu a súčasne ako riaditeľ Kancelárie Bezpečnostnej rady na Úrade vlády SR, priblížil Mikulec.

Vo svojej funkcii chce Kovařík posilniť dôveryhodnosť policajného zboru, aby sa posunul od represívnej formy do formy podpory a dôvery vo vzťahu k občanom. "Chcem počúvať policajtov na základných útvaroch, aby som vedel, s akými starosťami sa boria," povedal.

Pre Kovaříka nie sú personálne zmeny v policajnom zbore otázkou, ktorú treba momentálne riešiť. "Treba citlivo vnímať, že som dočasne poverený a nevidím dôvod, aby som začal s personálnymi zmenami," poznamenal.

Novú legislatívu pre spôsob voľby policajného prezidenta chce minister predstaviť v krátkej dobe. V pripravovanom zákone bude zmenená pozícia Výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť. Jednou z možností a navrhovaných riešení je aj to, že na pozíciu budú môcť kandidovať bývalí policajti. "Nie je to len o mojom rozhodnutí, preto sme dali do činnosti komisiu, ktorá sa týmto zapodieva. Komisia teraz veľmi aktívne funguje a tie návrhy sa finalizujú," hovorí Mikulec.

Ministerstvo vnútra teraz musí do 30 dní vypísať výberové konanie na pozíciu policajného prezidenta. Kovařík bude vo funkcii až do vymenovania nového policajného prezidenta, poznamenal Mikulec. Kovařík nevylúčil, že by sa zúčastnil riadneho výberového konania. "Myslím, že to je otázka, ktorá príde do úvahy, keď bude to výberové konanie vyhlásené a budú tam podmienky."

Doterajšiemu prezidentovi policajného zboru Milanovi Lučanskému sa skončil mandát 31. augusta, keďže k tomuto dňu požiadal o uvoľnenie zo služobného pomeru. Svoj krok zdôvodnil tým, že nechce niesť zodpovednosť za politizáciu polície novým vedením ministerstva vnútra. Uviedol, že tak ako on nemá dôveru súčasného vedenia ministerstva vnútra, ono zase nemá jeho.

Lučanský zastával funkciu policajného prezidenta od 1. júna 2018. Slovensko malo od svojho vzniku, vrátane Lučanského, 11 policajných prezidentov. Policajného prezidenta vymenúva po zmenách, ktoré presadila bývalá vláda, na štyri roky minister na základe výberového konania a len s odporúčaním parlamentného brannobezpečnostného výboru. Na jeho ustanovenie do funkcie je potrebná zhoda výberovej komisie, výboru pre obranu a bezpečnosť a ministra.

01 - Modified: 2022-11-21 14:43:22 - Feat.: - Title: Minister zdravotníctva pripravuje plán B, ak sa s lekármi nedohodnú 02 - Modified: 2022-11-21 07:47:41 - Feat.: - Title: Reportáž z hraníc: Do polovice decembra ich budú Česi vracať. Dovtedy im musia lekári liečiť svrab 03 - Modified: 2022-11-15 12:03:03 - Feat.: - Title: Mikulec spôsobil Slovensku medzinárodnú blamáž. Je to neschopný minister, vyhlásil Fico 04 - Modified: 2022-11-15 18:29:44 - Feat.: - Title: Sulíkovci urobili obštrukciu v parlamente, odvolávanie ministra Mikulca presunuli na december 05 - Modified: 2022-11-14 13:56:47 - Feat.: - Title: Mikulec na juhu Maďarska: Tlak na vonkajšiu hranicu Schengenu je obrovský
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
22. november 2022 17:57