TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Remišová navrhne preveriť zmluvy štátu s Bonulom, jednu sa chystá vypovedať

04.09.2020, 10:49
Autor:
TASRTASR
Zmluvami spoločnosti Bonul so štátom sa bude zaoberať koaličná rada.

Vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová navrhne na koaličnej rade preskúmanie všetkých zmlúv štátu so spoločnosťou Bonul.

Zároveň vypovie zmluvu, ktorú má firma poskytujúca bezpečnostné služby uzavretú s Národnou agentúrou pre sieťové a elektronické služby.

Remišová sa tak rozhodla v súvislosti s medializovaným odobratím bezpečnostnej previerky firme Bonul. Informovala o tom na piatkovej tlačovej konferencii.

Vyhodnotenie rizika

Každý rezort by mal podľa vicepremiérky dôsledne prekontrolovať všetky zmluvy uzavreté so spoločnosťou Bonul.

"Aby sme si ako štát vyhodnotili mieru bezpečnostného rizika, ktoré to pre nás predstavuje, ako aj možnosť zákonného ukončenia zmluvy v prípade, že Bonul môže byť bezpečnostným rizikom, či už z dôvodu odobratia bezpečnostnej previerky alebo aktuálne známych informácií," uviedla Remišová.

Upozornila, že spoločnosť poskytuje služby napríklad Správe štátnych hmotných rezerv alebo Sociálnej poisťovni.

Od roku 2011 mal podľa nej Bonul zákazky so štátom v hodnote vyše 40 miliónov eur.

Podala niekoľko podnetov

Podnikanie Bonulu podľa Remišovej vyvolávalo otázniky celé roky. Sama podľa svojich slov podávala niekoľko podnetov aj na Úrad pre verejné obstarávanie.

Poukázala napríklad aj na to, že syn majiteľa firmy Norbert Bödör je vo väzbe v súvislosti kauzou Dobytkár.

Odobratie bezpečnostnej previerky Národným bezpečnostným úradom podľa nej vyvoláva pochybnosti, v akých rukách je kľúčová infraštruktúra štátu.

Zmluva za niekoľko tisíc eur

Čoskoro vypovedaná zmluva Bonulu s NASES má hodnotu niekoľko tisíc eur.

"Je to síce malá zmluva, ale ja si myslím, že v tejto situácii je potrebné zachovať sa principiálne a zásadovo," poznamenala Remišová.

Aktuálne poskytované služby možno podľa nej zabezpečiť aj v spolupráci s políciou, prípadne v krátkom čase vyhlásiť nové verejné obstarávanie.

Národný bezpečnostný úrad vo štvrtok potvrdil, že ukončil preverovanie firmy Bonul. Rozhodnutie úradu ešte nie je právoplatné. Spoločnosti plynie 15-dňová lehota, počas ktorej sa proti verdiktu môže odvolať.

Podľa informácií portálu Aktuality.sk spoločnosť o bezpečnostnú previerku prišla.

01 - Modified: 2022-11-30 15:06:43 - Feat.: - Title: Hlasovanie o rozpočte musí byť transparentné. Ak prejde Tarabov zákon, bude to koniec, vyhlásil Šeliga 02 - Modified: 2022-11-23 12:34:34 - Feat.: - Title: Remišová je proti znižovaniu trestov za ekonomické trestné činy 03 - Modified: 2022-11-23 11:36:10 - Feat.: - Title: HN24: Remišová 04 - Modified: 2022-11-09 15:30:30 - Feat.: - Title: Remišovej rezort: Na projekty spolupráce s Maďarskom pôjde vyše 160 miliónov eur 05 - Modified: 2022-11-09 12:18:48 - Feat.: - Title: Remišová: Návrh znížiť DPH pre vleky je nesystémový, Za ľudí ho nepodporí
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. december 2022 05:58