Lucia ŽitňanskáTASR
StoryEditor

Najvyšší súd vyhovel dovolaniu exministerky Žitňanskej v prípade Salmanovcov

07.09.2020, 11:21
Autor:
TASRTASR
Vecou sa bude opätovne zaoberať Špecializovaný trestný súd v Pezinku

Päťčlenný senát Najvyššieho súdu vyhovel mimoriadnemu dovolaniu exministerky spravodlivosti Lucii Žitňanskej v prípade oslobodzujúcich rozsudkov nad podnikateľmi Alexandrom a Sergejom Salmanovcami.

Vecou sa bude opätovne zaoberať Špecializovaný trestný súd v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica. Dovolanie podala Žitňanská v roku 2017.

Najvyšší súd zrušil prvostupňový rozsudok ŠTS a následne aj právoplatný verdikt Najvyššieho súdu a prikázal súdu nižšieho stupňa, aby v úplatkárskej kauze, v ktorej bol odsúdený bývalý riaditeľ Daňového úradu v Dunajskej Strede Dušan Klvaňa, nanovo rozhodol.

Súdy sa podľa dovolacieho senátu nedostatočne vysporiadali so svedeckými výpoveďami.

Obhajca hovorí o "veľmi nebezpečnej pôde"

Najvyšší súd je za to, aby sa výpovede svedkov nanovo prehodnotili a doplnili. Poukázal aj na to, že Salmanovci boli oslobodení v júli 2015 a až v auguste bolo podmienečne zastavené stíhanie exriaditeľky Daňového úradu v Šamoríne Márie Z.

Súd tiež upozornil, že v tejto úplatkárskej kauze bol odsúdený exriaditeľ Klvaňa. Proti pondelkovému rozsudku nie je možné podať žiadny opravný prostriedok.

Podľa obhajcu Viktora Križiaka sa Najvyšší súd "pustil na veľmi nebezpečnú pôdu" a rozhodnutím boli porušené práva jeho klientov.

Zo štatistík vyplýva, že 98 percentám mimoriadnych dovolaní Najvyšší súd nevyhovie. Obracia sa na Ústavný súd v Košiciach s ústavnou sťažnosťou, najmä čo sa týka zaujatosti členov senátu.

Súd ich oslobodil

Najvyšší súd pôvodne v novembri 2016 oslobodil podnikateľov v prípade podplácania exriaditeľa Klvaňu. Podnikatelia si podľa obžaloby prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry v apríli a máji 2010 zabezpečili neoprávnené vyplatenie nadmerných odpočtov DPH vo výške 443-tisíc eur.

Za desaťpercentnú províziu mal vyplatenie zabezpečiť práve Klvaňa. Úplatok mal exriaditeľ prevziať osobne. Z titulu svojej funkcie mal zabezpečiť bezproblémové vyplatenie nadmerných odpočtov a zároveň včas poskytovať služobné informácie o dožiadaniach z iných daňových úradov a polície.

Za vinných boli uznaní v inom prípade

Bývalého riaditeľa však Najvyšší súd v decembri 2015 odsúdil na sedemročný trest odňatia slobody práve za úplatky od ruských podnikateľov. Najvyšší súd uznal Salmanovcov za vinných v inom prípade, a to z podplácania Márie Z.

Podľa obžaloby podnikatelia Márii Z. sľúbili za vybavenie bezproblémového vrátenia DPH rovnako desať percent z uplatnených odpočtov. Mária Z. dostala úplatok 40-tisíc eur v hotovosti.

Sergeja odsúdili v tomto prípade na sedem rokov a jeho syna Alexandra na šesťročný trest odňatia slobody. Alexandra z výkonu trestu odňatia slobody podmienečne prepustili v roku 2017 a jeho otca v roku 2018.

01 - Modified: 2022-11-28 13:24:48 - Feat.: - Title: Exstarosta Rudolf Kusý zostáva stíhaný na slobode, rozhodol Najvyšší súd 02 - Modified: 2022-11-14 11:00:49 - Feat.: - Title: Organizačná zmena s výpoveďou nie je rozhodnutím o obchodnom vedení firmy, rozhodol Ústavný súd 03 - Modified: 2022-11-11 09:58:31 - Feat.: - Title: Harabinov blízky človek na Najvyššom súde končí. Jeho meno sa spomínalo aj na známej poľovníckej chate 04 - Modified: 2022-11-09 10:38:15 - Feat.: - Title: Najvyšší súd potvrdil odmietnutie obžaloby na exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského 05 - Modified: 2022-10-18 17:10:19 - Feat.: - Title: Babiš podal dovolanie na Najvyšší súd v prípade evidencie vo zväzkoch ŠtB
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. november 2022 22:05