TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Úrad jadrového dozoru ukončí spoluprácu s advokátom Miškovičom, oznámil Sulíkov rezort

10.09.2020, 17:46
Autor:
TASRTASR
Rezort reaguje na kritiku predsedu strany Dobrá voľba Tomáša Druckera.

Úrad jadrového dozoru ukončí spoluprácu s advokátom Michalom Miškovičom. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva hospodárstva Katarína Matejková.

Rezort tak reaguje na štvrtkovú kritiku predsedu mimoparlamentnej strany Dobrá voľba Tomáša Druckera, ktorý upozornil na faktúru vo výške viac ako 19-tisíc eur, ktorú advokátovi uhradil ÚJD za tak či tak prehratý súdny spor o pokutu vo výške zhruba 7-tisíc eur, ktorú ÚJD udelil Úrad pre verejné obstarávanie.

"Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) sa vo štvrtok so šéfkou ÚJD Martou Žiakovou dohodol, že úrad ukončí spoluprácu s advokátom Michalom Miškovičom. Aktuálnu zmluvu s ním úrad uzavrel v roku 2018 a hodinové ceny v nej sú podľa Sulíka pomerne vysoké," vysvetlil rezort hospodárstva.

Ako v stanovisku uviedol úrad, rámcovú zmluvu s Miškovičom uzavrel v marci 2018.

"Zmluva bola uzatvorená na dva roky a maximálne 2000 hodín, čo predstavuje finančný limit 144.000 eur bez DPH. Predmetom zmluvy je poskytovanie právnych služieb a zastupovanie ÚJD v sporových konaniach a právne služby v správnych konaniach. Všetky súvisiace objednávky a faktúry sú zverejnené na webovom sídle ÚJD," vysvetlil úrad.

Úrad tvrdí, že zmluva s Miškovičom bola uzatvorená na základe najnižšej cenovej ponuky, ktorá bola ÚJD doručená v prieskume trhu.

"Zastupovanie v konkrétnom konaní - v súdnom spore s ÚVO tvorilo iba časť právnych služieb, poskytnutých v rámci tejto zmluvy," dodal úrad. ÚJD bol upozornený na možnosť, že náklady na súdne konanie môžu byť vyššie ako pokuta, ale úrad podľa svojich tvrdení predpokladal, že bude v súdnom spore úspešný.

"Navyše s problematikou obstarávania špeciálneho softvéru sa ÚJD musí zaoberať opakovane, preto bolo nevyhnutné mať finálne právne stanovisko, ako v takýchto prípadoch korektne postupovať," dodal ÚJD.

Úrad zároveň vyhlásil, že zmluvy s Miškovičom uzatvoril v rokoch 2018 a 2019 a spolupráca sa viaže výlučne na poskytnutú odbornosť bez akéhokoľvek politického vplyvu.

"Úrad jadrového dozoru nepovažuje spoluprácu s advokátskou kanceláriou JUDr. Miškoviča za neefektívnu. V reakcii na výroky p. Druckera zároveň sa Úrad jadrového dozoru pozastavuje nad tým, že hoci p. Drucker poslal v tejto veci na Úrad jadrového dozoru dve žiadosti o informácie podľa zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám, nepočkal na odpoveď a vysvetlenie Úrad jadrového dozoru v zákonnej lehote a už sa k týmto záležitostiam vyjadruje," uzavrel Úrad jadrového dozoru.

01 - Modified: 2022-11-28 15:01:33 - Feat.: - Title: Sulík: Hirmanov rezort chce znížiť nároky na vzdelanie pri nomináciách do štátnych podnikov 02 - Modified: 2022-11-23 12:06:25 - Feat.: - Title: Vláda s podporou SaS automaticky počítať nemôže. Sulík zopakoval, že návrh rozpočtu určite nepodporia 03 - Modified: 2022-11-21 14:46:13 - Feat.: - Title: Je čas pripomenúť Sulíkovi, kto ho platí 04 - Modified: 2022-11-20 11:50:00 - Feat.: - Title: Rozpočet je katastrofa, nemáme dôvod o ňom rokovať, vyhlásil Sulík 05 - Modified: 2022-11-20 11:31:14 - Feat.: - Title: Ďalšia vládna kríza na obzore? Kollár hovorí, že ak tisíce lekárov dajú výpovede, Sme rodina odíde, Sulík ho vysmial
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. december 2022 04:00