StoryEditor

Na Námestí SNP odhalili pamätník venovaný Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej

21.02.2022, 13:25
Autor:
TASRTASR
V deň štvrtého výročia vraždy novinára a jeho partnerky slávnostne odhalili pamätník. Nesie podobu otvorenej rany, jeho podobu inicioval poslanec Čekovský. 

Doterajšie spontánne vytvorené pietne miesto pripomínajúce zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú nahradil na bratislavskom Námestí SNP trvalý pamätník.

V pondelok, pri príležitosti štvrtého výročia násilnej smrti mladej dvojice, ho aj za účasti predsedu vlády  Eduarda Hegera (OĽaNO) slávnostne odhalili.

Otvorená rana 

Rodičia zavraždených sa na mieste poďakovali všetkým, ktorí sa zaslúžili o vznik pamätníka. "Ďakujeme tiež všetkým, ktorí sa snažia o to, aby sa nezabúdalo na to, čo sa stalo a ako sa to stalo,“ dodala Zlatica Kušnírová.

​Pamätník vznikol v spolupráci s rehoľou Milosrdných bratov, vlastníkom budovy, na ktorej fasáde je dielo osadené a tiež Fakultou architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorej študenti a pedagógovia pracovali na umeleckom stvárnení.

Odborný garant projektu Marián Králik objasnil, že cieľom nebolo vytvoriť "ľúbivé" a krásne dielo, skôr malo niesť aj niečo zo surovosti, ktorú predstavovala samotná vražda.

"Otvorená rana, ktorú dielo predstavuje, symbolizuje zároveň to, čo bolo v spoločnosti pod povrchom, vrstvy a prekrytia, ktoré sa Ján svojou prácou snažil odhaliť," dodal Králik.

V deň štvrtého výročia ich smrti 

Iniciátor trvalého pietneho miesta, poslanec Národnej rady a predseda parlamentného mediálneho výboru Kristián Čekovský (OĽaNO) pripomenul, že pamätník bude pripomínať nielen pamiatku zavraždených mladých ľudí, ale aj význam slobodnej a nezávislej žurnalistiky.​

​Pamätník mal byť pôvodne financovaný prostredníctvom peňažných darcovských príspevkov, projekt sa napokon rozhodol podporiť mediálny dom Ringier.

Pietnou spomienkou si pamiatku zavraždenej dvojice v deň štvrtého výročia ich tragického skonu pripomenula aj prezidentka Zuzana Čaputová, rovnako členovia vlády i parlamentu.

22. máj 2022 02:30