StoryEditor

Záborská kritizuje Beňovú, kvôli jej aktivite sa obrátila na šéfa europarlamentu

22.09.2020, 11:25
Autor:
TASRTASR
Poslankyňa Anna Záborská tvrdí, že europoslankyňa Monika Beňová zavádza.

Pod Výzvu poslancom Národnej rady na podporu opatrení pre pomoc tehotným ženám sa podpísalo viac ako 160 organizácií z celého sveta.

Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informovala poslankyňa Anna Záborská, ktorá je zároveň predkladateľkou návrhu novely, ktorá upravuje oblasť potratov. Záborská tiež reagovala na list a petíciu, s ktorými sa na Európsky parlament mala obrátiť europoslankyňa Monika Beňová.

Signatári v liste adresovanom poslancom parlamentu žiadajú o podporu návrhu zákona z dielne OĽANO.

Odvolávajú sa napríklad na Dohovor OSN o právach dieťaťa. "Zatiaľ, čo právo na život je najzákladnejšie ľudské právo, v medzinárodnom práve neexistuje právo na potrat," píše sa vo výzve.

Signatári uviedli, že hlasovaním v prospech návrhu zákona podporia poslanci dôstojnosť a právo nenarodených detí na život, ako aj právo žien na dobre informovanú voľbu.

Obracia sa na šéfa europarlamentu

Záborská zároveň v utorok vyhlásila, že sa obracia otvoreným listom na predsedu Európskeho parlamentu Davida Sassoliho v súvislosti s aktivitou Beňovej.

Europoslankyňa v liste podľa Záborskej uvádza niekoľko zavádzajúcich až nepravdivých tvrdení. "Musíme protestovať aj voči zneniu petície, ktorú rozoslala niektorým členom EP so žiadosťou o podpis," dodala Záborská.

Beňovej tvrdenie, že aj v prípade ohrozenia zdravia ženy bude musieť byť dodržaná lehota 96 hodín na rozmyslenie, či ísť alebo nejsť na umelé ukončenie tehotenstva, je podľa Záborskej nepravdivé.

"Ustanovenie návrhu zákona o lehote na premyslenie explicitne hovorí, že sa nebude aplikovať na ženy, ktoré budú v bezprostrednom ohrození života alebo zdravia," vysvetlila poslankyňa.

Podľa poslankyne OĽANO Kataríny Hatrákovej tiež nie je pravdivé Beňovej tvrdenie, že návrh zákona vypúšťa povinnosť lekára informovať ženu o medicínskych okolnostiach interrupcie.

Hatráková dodala, že návrh zákona posilňuje informovanosť žien zo strany lekára o všetkých aspektoch interrupcie.

Záborská tiež uviedla, že zdravotnícky výbor na utorkovom zasadnutí neprijal k jej návrhu uznesenie, zatiaľ čo ústavnoprávny a sociálny výbor odporučili parlamentu návrh zákona schváliť s legislatívno-technickými pripomienkami.

Strana Spolu spustila petíciu

Mimoparlamentná strana Spolu v tejto súvislosti oznámila, že od minulotýždňového spustenia petície Za ženy vyzbierala viac ako 5-tisíc podpisov.

“Sme radi, že toľko ľudí sa stotožnilo s našou predstavou podpory žien a rodín. Slovensko má na viac ako na riešenie zástupných tém. Už 5-tisíc ľudí, ktorí za pár dní podpísali petíciu, si myslí, že poslanci a poslankyne majú predkladať zákony, ktoré skutočne zlepšia sociálnu situáciu žien a rodín," uviedol na utorkovej tlačovej konferencii predseda Spolu Juraj Hipš.

Parlament by mal definitívne o návrhu Záborskej rozhodnúť na aktuálnej septembrovej schôdzi.

01 - Modified: 2022-08-12 18:35:24 - Feat.: - Title: OĽANO i opozícia spochybňujú motiváciu rezortu spravodlivosti rozšíriť kompetencie ombudsmana 02 - Modified: 2022-08-12 09:37:55 - Feat.: - Title: Heger vyzval koaličných partnerov, aby sa dohodli: Je nutné vyriešiť naše vnútorné problémy 03 - Modified: 2022-08-12 08:57:43 - Feat.: - Title: Sme rodina ide na koaličné stretnutie, po ňom zaujme stanovisko 04 - Modified: 2022-08-12 07:53:02 - Feat.: - Title: SaS sa zúčastní na piatkovom stretnutí koalície v Bôriku 05 - Modified: 2022-08-11 16:43:00 - Feat.: - Title: Matovič zostane ministrom aj po uplynutí ultimáta zo strany SaS, rozhodlo OĽANO
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
14. august 2022 01:16