TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Prezidentka Čaputová vymenovala nových sudcov. Pozrite si ich zoznam

01.10.2020, 10:27
Autor:
redred
Prezidentka v prejave apelovala na to, aby sa noví sudcovia snažili vrátiť dôveru justícii.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes vymenovala do funkcie 12 nových sudcov všeobecných súdov. V prejave apelovala na zlú situáciu v našom súdnictve. 

"Stávate sa súčasťou sudcovského stavu vo chvíli, keď si musí nanovo získavať a budovať dôveru verejnosti," pripomenula prezidentka s tým, že ich nová funkcia má byť pre sudcov výzvou. 

"Hoci na strate a oslabení dôveryhodnosti súdnictva nemáte žiaden podiel, sami k jej obnoveniu a k posilneniu kreditu sudcovského stavu môžete veľmi prispieť," dodala. 

Pozrite si zoznam sudcov:

 • Alexandra Čerňanská Pindejová, Okresný súd Bánovce nad Bebravou
 • Filip Demo, hosťujúci sudca pre obvod Krajského súdu v Nitre
 • Dana Gáborová, hosťujúca sudkyňa pre obvod Krajského súdu v Nitre
 • Peter Hunák, Okresný súd Brezno
 • Mariana Juríková, hosťujúca sudkyňa pre obvod Krajského súdu v Žiline
 • Marianna Kertésová, Okresný súd Michalovce
 • Branislav Krivošík, hosťujúci sudca pre obvod Krajského súdu v Trnave
 • Katarína Radičová, Okresný súd Námestovo
 • Andrea Sátorová, hosťujúca sudkyňa pre obvod Krajského súdu v Trnave
 • Renáta Svrčková, hosťujúca sudkyňa pre obvod Krajského súdu v Žiline
 • Mária Šadláková, hosťujúca sudkyňa pre obvod Krajského súdu v Trenčíne
 • Katarína Zdechovanová, Okresný súd Banská Bystrica

Celý prejav prezidentky:

Vážený pán predseda Súdnej rady Slovenskej republiky,
vážený pán predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky,
vážený pán predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady
vážený pán štátny tajomník Ministerstva spravodlivosti SR
vážené sudkyne, vážení sudcovia,
milí hostia, dámy a páni,

situácia v našom súdnictve v posledných týždňoch určite nepredstavuje stojaté vody. Svedčí o tom aj skutočnosť, že sa prakticky každý mesiac stretávame pri rovnakej príležitosti: pri vymenovaní nových sudkýň a sudcov, ktorí dopĺňajú rady sudcovského stavu na Slovensku. A tak ako všetkým, ktorým som doteraz s dôverou odovzdala menovacie dekréty, aj vám, novým sudkyniam a sudcom, k vašej novej funkcii úprimne blahoželám. A želám vám, aby sa dnešok stal prvým dňom vášho budúceho celoživotného povolania.

Pred výberovými komisiami a Súdnou radou ste preukázali, že pre svoju funkciu ste splnili odborné, osobnostné i morálne kritériá. Očakávame teda od vás, že svoju funkciu budete vykonávať nezávisle, ale aj to, že svoju nezávislosť nebudete vnímať ako vlastné privilégium či výsadu, ale ako ústavné právo našich občanov, ktorí od vás budú očakávať spravodlivosť.

Očakávame tiež, že počas rokov svojho pôsobenia nestratíte úctu k zmyslu a étosu svojho povolania. Nesmie sa nám zopakovať situácia, aby ľudia, ktorí majú byť stelesnením výkonu spravodlivosti, slúžili iným záujmom.

A očakávame aj, že hodnoty a pravidlá, ktoré už dnes stelesňujete ako sudcovia, budete rešpektovať a dodržiavať aj ako súkromné osoby. Aby váš súkromný život nemohol spochybňovať vašu prácu ako verejných činiteľov. Osobná integrita je základ, na ktorom stojí celé vaše budúce pôsobenie.

Vážené sudkyne, vážení sudcovia,

musím v tejto chvíli pripomenúť aj to, že sa stávate súčasťou sudcovského stavu vo chvíli, keď si musí nanovo získavať a budovať dôveru verejnosti. Nedávny prieskum verejnej mienky ukázal, že nášmu súdnictvu dôveruje iba šestnásť percent respondentov a nedôveruje mu až osemdesiat percent opýtaných. Keď mali ľudia povedať, čo im prvé napadne, keď počujú slovo súdnictvo, tri najčastejšie spomínané slová boli – korupcia, nefunkčnosť, nedôvera.

Na tom, ako verejnosť momentálne vníma stav, ktorého členmi ste sa práve stali, nenesiete osobne žiadnu vinu. Tak ako ju nenesú stovky poctivých a profesionálnych sudcov na Slovensku, ktorí svoje povolanie vykonávajú obetavo a v prospech spoločnosti.

Žiaľ, príliš veľký počet individuálnych zlyhaní a nedostatočná reakcia na ne zvnútra sudcovského stavu spôsobili, že nedôvera voči súdnictvu dosiahla kritickú úroveň. Dnešná situácia nás vystríha, aké je nebezpečné, ak sa k individuálnym zlyhaniam pristupuje benevolentne a ak sa sudcovská kolegialita uplatňuje príliš široko.

Vážené sudkyne, vážení sudcovia,

nespomenula som aktuálnu situáciu súdnictva preto, aby som vás odrádzala. Naopak, spomenula som ju preto, aby ste ju brali ako ďalšiu výzvu vo svojom profesionálnom, aj osobnom živote. Hoci na strate a oslabení dôveryhodnosti súdnictva nemáte žiaden podiel, sami k jej obnoveniu a k posilneniu kreditu sudcovského stavu môžete veľmi prispieť.

Od dnešného dňa je vašou úlohou chrániť zákonnosť, aby ste svojím rozhodovaním napĺňali literu i ducha zákonov podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Vaše povolanie je veľmi náročné, ale aj dôstojné a spoločensky nesmierne prospešné. Želám vám pevné zdravie, veľa síl a odvahy, aby váš prínos slovenskej justícii bol čerstvý a svieži, pretože práve taký naše súdnictvo potrebuje.

01 - Modified: 2022-09-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Takmer polovica ich platu ide každý mesiac na armádu. Proreformní ukrajinskí sudcovia pomáhajú krajine 02 - Modified: 2022-04-07 09:16:23 - Feat.: - Title: Pred trestný tribunál by mal byť postavený predovšetkým masový vrah Putin, povedal český sudca 03 - Modified: 2021-10-19 05:39:36 - Feat.: - Title: Poľsko požaduje, aby úniový súd skontroloval nominácie sudcov v Nemecku 04 - Modified: 2021-08-12 11:34:58 - Feat.: - Title: Zaočkovať sa dala už polovica dospelých Slovákov. Prezidentka sa im poďakovala 05 - Modified: 2021-05-27 08:26:57 - Feat.: - Title: Prezidentka vymenovala nových sudcov. Pozrite si ich zoznam
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. september 2022 20:05