TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Kusého prepustili, bude stíhaný na slobode

04.10.2020, 13:15
Autor:
TASRTASR
Voči rozhodnutiu súdu sa odvolal prokurátor. Rozhodnutie teda nie je právoplatné.

Sudca pre prípravné konanie na Okresnom súde Bratislava III prepustil v nedeľu zadržaného a obvineného starostu bratislavského Nového Mesta Rudolfa Kusého na slobodu.

Starosta bude teda stíhaný na slobode. Voči rozhodnutiu súdu sa však odvolal prokurátor. Rozhodnutie tak nie je právoplatné. Zaoberať sa ním bude v najbližších dňoch Krajský súd SR.

​Potvrdil to po prepustení samotný starosta i jeho právna zástupkyňa Eva Mišíková.

Vzdal sa kompetencií 

"Odôvodnila som všetky uznesenia o vznesení obvinenia, ktoré boli doručené klientovi vo štvrtok. V žiadnom prípade tieto skutky, ktoré sú mu kladené za vinu, nie sú trestným činom zneužívania právomoci verejného činiteľa," uviedla Mišíková s tým, že súd si osvojil celé stanovisko obhajoby tak, ako mu bolo prednesené.

"Mojím konaním nebolo cielene niekoho poškodiť. Ak som presvedčený, že sú dôvody na to, aby som stavbu zamietol, tak ju zamietnem," povedal po prepustení z väzby Kusý. Zdôraznil, že vo veciach, v ktorých je obvinený, konal v súlade so zákonom a je presvedčený, že predmetné stavby by nemali stáť v takej podobe, ako sú navrhnuté. "Zaťažia dopravu a nekorešpondujú s prostredím," dodal starosta.

​Obvinený starosta sa až do ukončenia trestného konania vzdal kompetencií v oblasti stavebného úradu. "Všetky prechádzajú na vicestarostu Nového Mesta. Nemôže nikto povedať, že chcem ovplyvniť svedkov či pracovníkov úradu. Oddnes idú tieto kompetencie mimo mňa,“ spresnil Kusý.

"Mojím konaním nebolo cielene niekoho poškodiť. Ak som presvedčený, že sú dôvody na to, aby som stavbu zamietol, tak ju zamietnem," povedal po prepustení. Zdôraznil, že vo veciach, v ktorých je obvinený, konal v súlade so zákonom a je presvedčený, že predmetné stavby by nemali stáť v takej podobe, ako sú navrhnuté. "Zaťažia dopravu a nekorešpondujú s prostredím," dodal starosta.

Zneužitie právomoci 

Bratislavská krajská kriminálna polícia vo štvrtok zasahovala v prípade vyšetrovania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Policajný vyšetrovateľ následne obvinil zadržaného starostu z dvoch prečinov a dvoch zločinov zneužívania právomoci verejného činiteľa.

V prípade preukázania viny pred súdom mu hrozí trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov.

Obvinenie sa má podľa hovorcu bratislavského Nového Mesta Mareka Tettingera týkať troch developerských projektov.

Problém s projektami 

V prvom prípade ide podľa neho o polyfunkčný komplex medzi Račianskou a Kukučínovou ulicou. Ďalšie dva projekty sa majú podľa neho týkať Jaskovho radu a Vlárskej ulice.

Podľa miestneho úradu nie sú v súlade s územným plánom hlavného mesta. Tettinger zároveň skonštatoval, že na novomestskom miestnom úrade nie sú si vedomí žiadneho porušenia legislatívy, ktorého by sa mohol starosta dopustiť.

Spôsob zadržania, ale aj samotné zadržanie Kusého považuje jeho právna zástupkyňa Mišíková za nedôvodné, teatrálne i za absolútne neakceptovateľné z hľadiska nákladovosti.

"Nebol riadne predvolaný. Nechápem, prečo k takémuto zadržaniu a k takejto teatrálnej situácii došlo. Vždy, keď bol predvolaný, tak sa na úkon v trestnom konaní dostavil," podotkla s tým, že nevidí ani dôvod na vzatie obvineného starostu do väzby.

01 - Modified: 2022-05-03 08:15:58 - Feat.: - Title: Nočná mora v priamom prenose. Žena sa prebudila na vlastnom pohrebe, výpoveď rodiny ťa dostane 02 - Modified: 2022-04-26 11:00:28 - Feat.: - Title: Fico po návrate z polície: Za obvinením je Úrad špeciálnej prokuratúry 03 - Modified: 2022-03-19 10:30:26 - Feat.: - Title: Ľudí v Karlovke znepokojili biele kríže na ceste. Súvisia s vojnou na Ukrajine? 04 - Modified: 2022-03-17 18:51:36 - Feat.: - Title: Rozhodnutie súdu: Policajta, ktorý je obvinený z vraždy kolegu, budú stíhať väzobne 05 - Modified: 2022-01-10 15:52:37 - Feat.: - Title: Kontroverzný Istropolis by mohli zachrániť len pamiatkari, s mramorom však odíde aj nádej
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
08. august 2022 03:49