TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Kotleba je vinný, dostal štyri roky a štyri mesiace

12.10.2020, 09:04
Predseda ĽSNS sa voči rozsudku Špecializovaného trestného súdu odvolal.

Obžalovaný Marian Kotleba je vinný, rozhodla o tom samosudkyňa Ružena Sabová okamžite po krátkej prestávke, informoval o tom portál aktuality.sk.

Kotleba sa odsudzuje na trest odňatia slobody na štyri roky a štyri mesiace. Mal by byť zaradený do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia.

Do väzenia však ešte nepôjde. Proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu sa totižto odvolal a ďalej bude rozhodovať Najvyšší súd. 

Predseda ĽSNS je vinný z toho, že v čase, keď bol banskobystrický župan rozdával šeky v hodnote 1488 eur, pričom čísla 14 a 88 sú neonacistickými šiframi.

Sudkyňa tvrdí, že podujatie zorganizoval preto, aby bolo vidieť, že odovzdával šeky so sumou 1488 eur. Ak by len mal záujem o pomoc rodinám, nerobil by to tak teatrálne. 

Šifra 

Číslo 14 podľa prokuratúry odkazuje na počet slov anglickej vety pravicového teroristu Davida Lanea, ktorá v preklade znie: "Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí."

Osmička má zastupovať ôsme písmeno abecedy, ktorým je H, a 88, teda HH, je považované za skrátený tvar nacistického pozdravu Heil Hitler. Sudkyňa sa s touto argumentáciou stotožnila.

Svedok Peter Demjan, ktorý peniaze od Kotlebu dostal, predložil darovaciu zmluvu, na ktorej podľa súdu nebola ako darkyňa uvedená strana, ale samotný Kotleba.

To podľa súdu významne spochybňuje verziu obhajobu, podľa ktorej išlo o zbierku strany, píše portál. 

Kotleba po vynesení verdiktu tvrdil, že išlo o verdikt na politickú objednávku.

"Samozrejme, nemôžem povedať, že som nadšený, pretože som čakal oslobodenie. Z odôvodnenia rozsudku je jasne vidno, že rozsudok bol napísaný vopred, že rozsudok dnes nebol tvorený, že to jednoducho bola pripravená vec. Sudkyňa nezohľadnila ani jeden argument mojej obhajoby," povedal Kotleba novinárom.

"Zjavne mi vychádza, že tam bola nejaká politická objednávka, ktorá povedala, že už sa to musí nejako skončiť, už sa to musí nejako vyriešiť a už toho Kotlebu treba vybaviť," domnieva sa Kotleba

Prokurátor Tomáš Honz označil rozsudok za prelomový. "Je to odkaz pre všetkých demokraticky zmýšľajúcich ľudí na Slovensku, že súdy a prokuratúra sa zastanú obetí extrémizmu, násilia, rasovej nenávisti, fašizmu a neonacizmu," povedal Honz, ktorý je jedným z kandidátov na funkciu generálneho prokurátora.

"Konečne sa Slovenská republika dočkala rozsudku voči vrcholným predstaviteľom extrémizmu alebo vrcholnému predstaviteľovi extrémizmu na Slovensku. Pán Kotleba si zaslúžil nepodmienečný trest odňatia slobody, ktorý bol súdom uložený," zdôraznil prokurátor.

Záverečné reči

Po takmer ôsmich hodinách dnes ukončil predseda ĽSNS Marian Kotleba svoju záverečnú reč v rámci procesu, ktorému čelil na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, v prípade kontroverzných šekov.

Odmietol obvinenia a aj záverečnú reč prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáša Honzu.

Všetky obvinenia pokladá za absurdné a proces za vykonštruovaný, a súd údajne porušil viackrát jeho práva na obhajobu. Podľa Kotlebu bol prokurátor ÚŠP počas celého procesu v dôkaznej núdzi.

"Prokurátor, keď podával obžalobu, mal byť presvedčený o tom, že má dostatok dôkazov a nie že počas celého procesu sa dopĺňali nové a nové dôkazy," vyslovil názor Kotleba. "Nepreukázalo sa, že by som trestný čin spáchal. Som z procesu rozčarovaný a sklamaný, očakával som, že štát bude dodržiavať zákonnosť procesu," povedal.

Podujatie, na ktorom v roku 2017 rozdal šeky do troch rodín, označil za národné a kultúrne. Predseda ĽSNS počas svojej dlhej reči spochybňoval aj výpovede troch znalcov, ktorí svedčili v rámci pojednávaní od marca tohto roku. "Nie som si vedomý, že by som sa dopustil trestného činu," zdôraznil.

Napriek trom napomenutiam, respektíve prerušeniam samosudkyne Ruženy Sabovej, aj jednej udelenej pokute vo výške 500 eur, sa venoval legislatívnym návrhom ĽSNS, teda veciam, ktoré podľa slov sudkyne nesúviseli s procesom a s predmetnou žalobou. Sabová ho upozornila, že prednáša nesúvisiace veci, čo môže napĺňať znaky pohŕdania súdom.

Pred Kotlebovou záverečnou rečou Sabová prerušila reč obhajcu Petra Kupku. To Kotlebova obhajoba označila za zásah do Kotlebových základných práv.

Kupka okrem iného v prejave menoval množstvo predmetov, ktoré sa predávajú za sumu 14,88 a 1488. Išlo o rozličné textilné predmety, elektrotechniku a darčekové predmety.

Až do ôsmich rokov 

Naposledy sa vo veci pojednávalo 21. septembra takmer deväť hodín. Súd sa oboznamoval s listinnými dôkazmi, následne bolo dokazovanie ukončené a pristúpilo sa k prednesu záverečných rečí.

Prokurátor Honz dal návrh, aby samosudkyňa Kotlebu uznala za vinného zo zločinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd.

Navrhol Kotlebovi trest odňatia slobody v dolnej polovici trestnej sadzby a so zaradením do ústavu s minimálnym stupňom stráženia. Sadzba v Trestnom zákone za spomínaný paragraf je od štyroch do ôsmich rokov odňatia slobody.

Zmena na zločin 

Podľa obhajcu Rosinu však v prejednávanej veci bolo odopreté právo Kotlebovi na spravodlivý proces.

Obžalovaný sa podľa neho sám dožadoval, aby mu vysvetlili, prečo súd zvažuje zmenu právnej kvalifikácie na zločin.

Bolo podľa obhajcu povinnosťou súdu vysvetliť mu, prečo môže byť zmenená právna kvalifikácia inak, ako bola uvedená v obžalobe prokurátora ÚŠP.

Iniciatívne sa podľa Rosinu zo strany súdu vykonávali dôkazy, ktoré prokurátor ÚŠP ani nenavrhol.

Šeky na sumu 1488 eur 

Kotleba sa mal podľa obžaloby dopustiť trestného činu, keď odovzdal v sídle Obchodnej akadémie v Banskej Bystrici v marci 2017 trom rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov vystavených na sumu 1488 eur.

Tie považujú obžaloba aj viacerí znalci, ktorí na súde vypovedali, za neonacistickú šifru.

Na otvorení pojednávania v marci 2020 samosudkyňa uviedla, že zvažuje posudzovanie Kotlebovho konania podľa prísnejšej kvalifikácie.

Voči sudkyni vzniesol Kotleba v lete námietku zaujatosti, tú však Najvyšší súd SR zamietol.

01 - Modified: 2022-05-02 15:04:15 - Feat.: - Title: Kotlebu jednohlasne opäť zvolili za šéfa ĽSNS. Strana označila stratu jeho mandátu za protiústavnú 02 - Modified: 2022-04-26 14:58:59 - Feat.: - Title: Kotleba sa iba tvári, že nechápe Ústavu 03 - Modified: 2022-04-26 12:16:27 - Feat.: - Title: Kotleba sa márne snažil dostať do parlamentu, na vrátnici ho otočili 04 - Modified: 2022-04-26 15:05:28 - Feat.: - Title: Kotlebovi nepomohlo ani dobýjanie sa do parlamentu. Definitívne skončil aj klub ĽSNS 05 - Modified: 2022-04-19 14:14:22 - Feat.: - Title: Spolu s Kotlebom v parlamente končí aj klub ĽSNS. Nebude mať dostatok členov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
20. marec 2023 01:19