Reuters
StoryEditor

Firma, ktorá dodáva štátu testy, už má dlh zaplatený, reaguje šéf hmotných rezerv na tvrdenie Spolu

18.10.2020, 17:41
Autor:
TASRTASR
Strana Spolu tvrdí, že štát uzatvoril zmluvu na nákup testov na plošné pretestovanie obyvateľov s firmou, ktorá má nedoplatky v Sociálnej poisťovni.

Predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Ján Rudolf tvrdí, že firma Eurolab Lambda, ktorá má dodať štátu desať miliónov antigénových testov, dlh v Sociálnej poisťovni (SP) zaplatila a až potom sa s ňou podpísala zmluva.

​Uviedol to v nedeľu počas diskusnej relácie TA3 V politike v reakcii na vyjadrenia mimoparlamentnej strany Spolu.

Tá tvrdí, že štát uzatvoril zmluvu na nákup testov na plošné pretestovanie obyvateľov s firmou, ktorá má nedoplatky v SP.

Na zozname hospodárskych subjektov

Rudolf uviedol, že keď začali obstarávať, v priamom rokovacom konaní oslovili viacero firiem. Išlo o skoro 20 firiem, ktoré dodávajú zdravotnícky materiál.

"Podmienkou bolo, aby boli zapísané v zozname hospodárskych subjektov," uviedol predseda SŠHR.

Tento register podľa neho prevádzkuje Úrad pre verejné obstarávanie a verejný obstarávateľ ani dodávateľ nemôže spochybňovať údaje v tomto registri.

"Firma je zapísaná v zozname hospodárskych subjektov. Verejný obstarávateľ, v tomto prípade SŠHR, nie je povinný overovať údaje z toho registra," povedal Rudolf. Ak sa podľa neho stane, že má obstarávateľ nejakú pochybnosť, má právo požiadať o vysvetlenie.

"My sme takéto právo využili, keďže sme zistili, že daná firma má nedoplatky na sociálnom poistení. Žiadali sme vysvetlenie. Firma povedala, že sa stala nejaká technická chyba a nedoplatok uhradí," dodal Rudolf s tým, že to bolo pred podpisom zmluvy. Ako tvrdí, zmluvu s nimi uzavrel, až keď bol nedoplatok vyplatený.

"Ja som podpísal zmluvu s firmou, ktorá nemala nedoplatky v SP," uviedol predseda SŠHR.

Vysoký dopyt 

Rudolf tvrdí, že celý proces prebiehal v dôvernom režime. Dôvody sú podľa neho jednoduché. "Situácia na svetovom trhu s testami je veľmi komplikovaná a ťažká a nechceli sme dopustiť, aby sa stalo to, čo pri prvej vlne, aby boli sklady prázdne," povedal Rudolf.

Poznamenal, že niekedy dochádzalo aj k takým prípadom, že niektoré štáty mali zdravotnícky materiál zaplatený v lietadle a niekto ho preplatil a lietadlo sa obrátilo vo vzduchu a pristálo v inej krajine.

Pri výbere dodávateľskej firmy testov na celoplošné testovanie podľa slov Rudolfa rozhodovala cena, kvalita a termín dodania. Bližšie informácie chce prezentovať na tlačovej konferencii po nedeľnom mimoriadnom rokovaní vlády.

SŠHR majú podľa Rudolfa k dispozícii 500-tisíc kusov antigénových testov, ktoré boli nakúpené na základe uznesenia vlády z 23. septembra.

Rudolf potvrdil, že prvých 100-tisíc už bolo distribuovaných pre domovy sociálnych služieb. Rudolf povedal, že SŠHR je pripravená vyskladňovať testy na základe požiadaviek jednotlivých orgánov krízového riadenia.

01 - Modified: 2021-07-06 09:15:55 - Feat.: - Title: V skladoch máme stále milióny antigénových testov. Pripravené sú na zhoršenie situácie 02 - Modified: 2021-05-19 12:36:11 - Feat.: - Title: Sulík o kufríkovom korona testeri od slovenského vynálezcu: či máte koronu zistí po priložení rúk 03 - Modified: 2021-04-16 15:27:49 - Feat.: - Title: Je tu prvý signál, že môže prísť tretia vlna covidu 04 - Modified: 2021-03-08 16:47:03 - Feat.: - Title: Ľudia sa nedokážu prihlásiť na antigénové testy, stránka hlási problémy 05 - Modified: 2021-02-14 16:02:36 - Feat.: - Title: Povinné testy kamionistov ohrozia zásobovanie slovenského priemyslu, tvrdia zamestnávatelia
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
15. august 2022 03:03