Reuters
StoryEditor

Postup pri nákupe testov môžu overiť až po skontrolovaní celej dokumentácie, tvrdí Hlivák

18.10.2020, 20:37
Autor:
TASRTASR
Mimoparlamentná strana Spolu tvrdí, že štát uzatvoril zmluvu na nákup testov na plošné pretestovanie obyvateľov s firmou, ktorá má nedoplatky v Sociálnej poisťovni.

Záver o správnosti a zákonnosti postupu Správy štátnych hmotných rezerv pri nákupe testov na plošné testovanie môže Úrad pre verejné obstarávanie skonštatovať až po preskúmaní kompletnej dokumentácie k danej zákazke.

Vyplýva to zo stanoviska predsedu ÚVO Miroslava Hliváka, informovala o tom hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková.

"Po preverení systémov, prostredníctvom ktorých sa posielajú oznámenia o použití PRK, možno uviesť, že úrad eviduje oznámenia zasielané SŠHR, no v danom čase sa nemožno vyjadriť, či si verejný obstarávateľ splnil svoje zákonné povinnosti včas," uviedol Hlivák.

Záver o správnosti a zákonnosti postupu SŠHR môže úrad skonštatovať až po preskúmaní kompletnej dokumentácie k danej zákazke.

"Všetky úkony verejného obstarávateľa v súvislosti s týmto nákupom úrad preskúma," uviedol predseda ÚVO.

Úrad podľa Hliváka nie je len kontrolný orgán. "Zvlášť v krízových situáciách dokáže podať aj pomocnú ruku a taktiež dokáže pripravovať zmeny legislatívy, ktoré odzrkadľujú potreby praxe a reagujú aj na takúto situáciu," poznamenal Hlivák.

Ako dodal, budúci týždeň plánuje predstaviť novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá sa tvorila v širšej odbornej diskusii.

Mimoparlamentná strana Spolu tvrdí, že štát uzatvoril zmluvu na nákup testov na plošné pretestovanie obyvateľov s firmou, ktorá má nedoplatky v Sociálnej poisťovni.

Predseda SŠHR SR Ján Rudolf tvrdí, že firma Eurolab Lambda, ktorá má dodať štátu desať miliónov antigénových testov, dlh v Sociálnej poisťovni zaplatila a až potom sa s ňou podpísala zmluva.

01 - Modified: 2022-11-09 14:14:46 - Feat.: - Title: Vyhral Hegerov favorit: výber nového šéfa štátnej inštitúcie sa podľa mimovládok spolitizoval 02 - Modified: 2022-10-07 09:14:38 - Feat.: - Title: Nejasnosti pri voľbe šéfa Úradu pre verejné obstarávanie: Heger nevysvetlil výber kandidáta Kuboviča 03 - Modified: 2022-09-23 11:42:47 - Feat.: - Title: HN24: Na vypočutí kandidátov na post šéfa ÚVO sa zúčastnili len P. Kubovič a T. Lepieš 04 - Modified: 2022-09-20 22:01:27 - Feat.: - Title: Rezort hospodárstva nedokázal vysvetliť zmluvy za milióny eur súvisiace s utajeným systémom, dostal pokutu 05 - Modified: 2022-09-12 11:37:30 - Feat.: - Title: Hlivák reaguje na rozhovor s Mikulcom v HN: Politici vyslovujú názor, ÚVO vedie konania
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. apríl 2023 01:21