S prestavbou oblasti Vydrica by sa malo začať už tento rok. Na snímke pôvodná vizualizácia, ktorá bude dopracovaná.Archív Vydrica Development
StoryEditor

Bratislava rozhodla o zachovaní historickej hodnoty Vydrice. Podpísala memorandum

25.10.2020, 16:02
Autor:
TASRTASR
Magistrát zároveň trvá na ekologických konceptoch, verejnej dostupnosti priestorov i na dodatočných investíciách do rekonštrukcie Vodnej veže.

Hlavné mesto podpísalo s investorom na území Vydrice memorandum o zachovaní historickej hodnoty tohto územia pod hradným kopcom. Rešpektované musia byť historické dominanty, ako i charakteristické prvky historickej panorámy mesta.

Magistrát zároveň trvá na ekologických konceptoch, verejnej dostupnosti priestorov i na dodatočných investíciách do rekonštrukcie Vodnej veže.

"Zapracovali sme viacero zelených opatrení, čo pomôže nielen klíme tohto územia, ale zvýši aj ochranu a obnovenie pamiatkovo cenných artefaktov v pamiatkovej rezervácii," zhodnotil bratislavský mestský poslanec Matej Vagač. V memorande obe strany vyzdvihujú snahu o čo najcitlivejšie a kvalitnejšie disponovanie historicky cenným priestorom Vydrice.

Jedným z hlavných cieľov je prenesenie ekologických konceptov do projektu v podobe sadovníckych úprav, výsadby stromov v rámci uličných priestorov a námestí, zelených striech a prvkov zelene na fasádach a opornom múre hradného brala.

"V memorande sú tiež zahrnuté opatrenia na podporu a rozvoj diverzity, na ochranu biotopov chránených živočíchov, ktoré osídľujú hradný kopec, vodozádržné opatrenia," priblížil mestský poslanec Jakub Mrva.

V lokalite sa nachádzajú historické fragmenty Kempelenovho vodovodu, ktoré budú podľa dohody v memorande zvýraznené. Trasa vodovodu bude prezentovaná špeciálnymi prvkami a bude tiež vytvorený herno-edukačný Kempelenov park prezentujúci jeho vynálezy. Do centra Bratislavy by sa tak mal podľa mesta symbolicky vrátiť jeden z najvýznamnejších rodákov, ktorý si svojimi vynálezmi vyslúžil prezývku bratislavský Leonardo da Vinci.

Investor sa zároveň zaviazal vynaložiť 1,5 milióna eur bez DPH na revitalizáciu areálu Vodnej veže, vytvorenie verejného priestoru, nového kultúrneho spoločenského objektu. Podoba objektu a priestoru má byť výsledkom spolupráce hlavného mesta, investora, Metropolitného inštitútu Bratislavy či mestskej časti Staré Mesto.

Dopravné riešenie by v prípade potreby malo v budúcnosti umožniť vybudovanie integrovanej zastávky MHD. "Mesto a investor majú záujem na rozpracovaní idey vertikálneho dopravného zariadenia spájajúceho lokalitu projektu s priestormi na hradnom kopci," doplnila hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová s tým, že memorandum deklaruje verejnú prístupnosť exteriérových priestorov.

01 - Modified: 2023-03-24 17:27:26 - Feat.: - Title: Heger reaguje na Valla: Čísla hovoria jasnou rečou. Samosprávy majú viac peňazí, ako sa čakalo 02 - Modified: 2023-03-24 10:48:36 - Feat.: - Title: Bratislavská štátna záchranka o presune peňazí na nákup sanitiek nevedela. Smerujú do nemocníc 03 - Modified: 2023-03-24 09:42:37 - Feat.: - Title: Náš Volkswagen ťaží z čínskeho aj amerického hladu po luxuse. Fabrika hlási jeden z najziskovejších rokov 04 - Modified: 2023-03-23 11:25:18 - Feat.: - Title: Bratislava bude v tomto roku hospodáriť s rozpočtom viac než 600 miliónov eur. Vallo chce ušetriť 05 - Modified: 2023-03-23 10:16:55 - Feat.: - Title: Bratislava avizuje zdraženie viacerých poplatkov, daň z ubytovania narastie o 64 percent
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
25. marec 2023 06:33