TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Matovič: Ak neprídu zdravotníci, prevádzky by sme zrejme museli nechať zavreté ďalší týždeň

30.10.2020, 07:01
Autor:
mahomaho
Premiér hovorí, že v menej zasiahnutých regiónoch by možno stačilo len jedno kolo testovania.

Predpokladám, že v prípade, že neprídu zdravotníci do odberových miest, prevádzky by sme zrejme museli nechať zavreté ďalší týždeň, odpovedal premiér Igor Matovič na otázku, čo sa bude diať, ak ľudí niekde nestihnú otestovať.

Podľa neho ide o otázku, ktorá musí byť zodpovedaná ešte dnes. "Bude to zrkadlom práce aj samosprávy, či oslovila zdravotníkov," uviedol v relácii Teleráno na TV Markíza.

Premiér tiež poznamenal, že v menej zasiahnutých regiónoch by možno stačilo len jedno kolo testovania.. 

Deň pred celoplošným testovaním je najväčším problémom nedostatok zdravotníkov. Premiér vo štvrtok večer prosil zdravotníkov, aby prišli testovať v sobotu aj v nedeľu. 

Motivovať ich má príplatok vo výške 500 eur. Ten bude vyplatený tým, ktorí odpracujú obidva dni. 

Na jednom odbernom pracovisku by mali byť minimálne dvaja zdravotníci. Viaceré samosprávy však hlásia, že pri súčasnom počte zdravotného personálu nestihnú otestovať všetkých, ktorí na odberné miesta prídu.

Primátor Nitry Marek Hattas včera uviedol, že testovanie v meste je ohrozené. Tvrdí, že pri súčasnom počte nahlásených zdravotníkov dokážu otvoriť len každé šieste odberné miesto.

Problém hlásilo aj druhé najväčšie mesto na Slovensku. Podľa primátora Košíc Jaroslava Polačeka zvládnu otestovať len približne polovicu obyvateľov. 

Premiér vyzval samosprávy, aby sa snažili hľadať a oslovovať zdravotníkov. Polačekovi odkázal, aby obtelefonoval zdravotné sestry.

Dodal, že ak sa polovica ľudí nebude vedieť dať otestovať, nastane chaos.

01 - Modified: 2025-12-17 17:45:25 - Feat.: - Title: Matovič: Rozhodnutie Ústavného súdu je odkaz, že bojovať sa oplatí 02 - Modified: 2025-12-17 13:56:08 - Feat.: - Title: Piata otázka hnutia Slovensko: Matovičovci spustili anketu o premlčateľnosti vrážd, znásilnení a korupcie 03 - Modified: 2025-12-15 23:00:00 - Feat.: - Title: Na pretrase sú možní psychopati a alkoholici. Po potýčke v sále sa otvára debata o hraniciach poslancov 04 - Modified: 2025-12-15 13:54:17 - Feat.: - Title: Matovič chce zaviesť povinné dychové skúšky na alkohol pre členov parlamentu 05 - Modified: 2025-12-14 12:34:14 - Feat.: - Title: Týždňovka HN: Európa zamrazila ruské aktíva na neurčito, Fico už nechce Pellegriniho a hanba fackuje parlament
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
18. december 2025 16:28