StoryEditor

Fico o zásahoch NAKA: Mnohé z nich sú politickou objednávkou, viaceré obvinenia sú postavené na vode

05.11.2020, 11:40
Autor:
TASRTASRredred
Šéf Smeru vyhlásil, že podľa neho tri štvrtiny policajných akcií z posledného obdobia sú politicky objednané.

Šéf Smeru Robert Fico reagoval na brífingu v parlamente aj na akciu Očistec, pri ktorej boli zadržaní viacerí členovia bývalého vedenia policajného zboru na čele so exšéfom polície Tiborom Gašparom. Ten bol vo funkcii boli aj počas obdobia, keď bol Fico premiérom.

​Fico hovorí o politickej objednávke

Šéf Smeru vyhlásil, že podľa neho tri štvrtiny policajných akcií z posledného obdobia sú politicky objednané. "Budete vidieť, že mnohé veci nebudú môcť byť dotiahnuté do konca, lebo obvinenia sú postavené na vode," povedal Fico.

Fico netuší, prečo sa vo štvrtok konali domové prehliadky. Bude rešpektovať prezumpciu neviny, nechce nikoho zatracovať.

Dodal, že mnoho ľudí podľa neho sedí vo výkone väzby nezákonne. "Ak niekto spáchal trestný čin, samozrejme, treba ho odsúdiť. Každý nech nesie zodpovednosť za to, čo páchal," dodal na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Smer žiada urobiť poriadok

Smer žiada, aby si poverený šéf Policajného zboru Peter Kovařík "urobil poriadok". Nesmie sa podľa Fica stať, aby novinári vedeli o zásahu skôr ako orgány činné v trestnom konaní a aby boli na mieste operácie skôr, ak má byť utajovaná.

Fico v zásahoch vidí jasnú politickú objednávku. Cieľom je podľa neho ukázať verejnosti každého človeka, ako ho odvážajú v putách. "Trištvrte z týchto vecí je politicky objednaných," skonštatoval s tým, že vláda zlyháva v boji s koronakrízou, celé leto nič nerobila a teraz ponúka ľuďom divadlá v podobe zásahov.

Strana sa tiež chce obrátiť na Európsku komisiu (EK), pretože sa podľa Fica na Slovensku porušuje smernica Európskeho parlamentu a Rady EÚ o posilnení určitých aspektov prezumpcie neviny. Budú žiadať, aby sa v tejto veci začalo konanie voči vláde SR.

"Stačí, aby politici mali vyjadrenia, z ktorých vyplýva, že považujú kohokoľvek za vinného, hoci tento človek je iba podozrivý a vzťahuje sa na neho prezumpcia neviny, aby sme konštatovali porušenie tejto smernice," vysvetlil.

Akcia Očistec

Koaliční politici by sa mali podľa neho zdržať komentárov, ktorými obviňujú predstaviteľov Smeru zo spáchania skutkov. Podpredseda Národnej rady Juraj Šeliga (Za ľudí) vyzval vo štvrtok Fica a bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer), aby sa priznali k politickému krytiu bývalých policajných funkcionárov Gašpara a Róberta Krajmera.

NAKA zadržala pri štvrtkovej akcii s názvom Očistec viacero osôb. Zasahovala u bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, u exriaditeľa NAKA Petra Hraška, bývalého vysokopostaveného policajného funkcionára Bernarda Slobodníka. Zadržať mali aj exšéfa protikorupčnej jednotky Róberta Krajmera a ďalších. Vyšetrovateľ vzniesol voči zadržaným obvinenie pre viaceré trestné činy.

01 - Modified: 2022-10-06 14:50:51 - Feat.: - Title: Fico odmietol, že by za schôdzou bola snaha zastrašovať OČTK 02 - Modified: 2022-10-06 13:12:46 - Feat.: - Title: Holandský súd nariadil vláde, aby zlepšila podmienky ubytovania migrantov 03 - Modified: 2022-10-06 07:39:51 - Feat.: - Title: SaS nepodporí mimoriadnu schôdzu iniciovanú Smerom 04 - Modified: 2022-10-05 12:14:42 - Feat.: - Title: Heger: Pri opatreniach proti zdražovaniu energií pamätáme aj na kultúru 05 - Modified: 2022-10-05 09:00:25 - Feat.: - Title: Vláda znovu schválila žiadosť o prerokovanie zmeny rozpočtu v skrátenom konaní
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. október 2022 23:38