StoryEditor

Radičová chce byť prezidentkou. Oficiálne

04.04.2008, 13:36
Aktualizované 14:35 | Iveta Radičová (SDKÚ - DS) oficiálne oznámila, že sa bude uchádzať o post hlavy štátu. Podporu jej vyjadril v mene KDH aj predseda strany Pavol Hrušovský.

Ako povedal, "občania Slovenskej republiky si po 15 rokoch od svojho vzniku zaslúžia nekomunistickú hlavu štátu." Exministerka práce Iveta Radičová tak kandiduje s podporou všetkých troch opozičných strán, svojej materskej SDKÚ - DS, KDH a podporu jej už koncom marca vyjadrila aj SMK. "Podstata je hľadat to, čo nás spája v záujme občanov Slovenskej republiky. Myslím si, že dnešným dňom sme tieto spojivá našli," dodala Radičová.

Za vyjadrenie podpory sa strane KDH poďakoval aj líder SDKÚ - DS Mikuláš Dzurinda. "Mám z toho veľkú radosť. blahoželám pani Radičovej a ďakujem KDH," povedal Dzurinda.  

Podpora zo strany kresťanských demokratov pritom nebola istá. Nedávno sa totiš Hrušovský nechal počuť, že Radičovú podporia iba v tom prípade, ak verejne vyjadrí podporu tradičnej rodine a ochrane ľudského života od počatia až po prirodzenú smrť. Radičová vyhlásila, že ľudský život považuje za najcennejšiu hodnotu, a aj nenarodený život je hodný ochrany. Hrušovský však žiadal ďalšie vyjadrenie, čo následne odmietol predseda SDKÚ - DS Mikuláš Dzurinda.

Radičová sa tak stane najvážnejším súperom súčasnej hlavy štátu Ivana Gašparoviča, ktorého podporuje najsilnejšia vládna strana Smer - SD Roberta Fica. Okrem toho Gašparoviča v kandidatúre na post prezidenta podporí aj druhá vládna strana, SNS Jána Slotu. S podporou ľudovcov však súčasná hlava štátu rátať nemôže, kvôli sporom medzi Gašparovičom a predsedom hnutia Mečiarom. Práve Vladimíra Mečiara by niektorí členovia ĽS - HZDS radi videli v prezidentskej stoličke. Samotný Mečiar však nateraz kandidatúru nepripúšťa.

Podľa Pavla Hrušovského má údajne o post prezidenta záujem aj Vladimír Palko, ktorý prednedávnom opustil rady KDH. Ponuku kandidovať mu mal dať sám Hrušovský v čase, keď bol ešte v strane. Palko nesúhlasí s kandidatúrou Radičovej. "Je to smutné," povedal na margo podpory Radičovej od KDH. Jeho konzervatívni demokrati (KDS) by sa mali k prezidentskej kandidatúre vyjadriť až po ustanovení orgánov strany.


Prieskum sa uskutočnil vo februári 2008

Prečítajte si aj:
Ako to vidí Iveta Radičová:

Interrupcie
„Nerozumiem voľbe lekárov stať sa gynekológmi, ak majú problém vykonávať interrupcie. Na druhej strane, ak už sa niekto takto rozhodol a má s tým problém, tak ho k týmto zásahom neslobodno nútiť. Aj v tomto prípade ctím možnosť voľby a ochranu svedomia.“ (.týždeň, september 2007)

Registrované partnerstvá
„Nie som proti, ale nemalo by to dosiahnuť úroveň manželstva.“ (.týždeň, september 2007)

Radar v ČR a Poľsku
„Pokiaľ nemáme výhrady k ruskej raketovej základni na Ukrajine, nechápem, prečo by sme ich mali mať proti americkým základniam v Česku a Poľsku.“ (.týždeň, september 2007)

Poslanecká imunita
„Je namieste, aby koaliční poslanci zahlasovali za takéto vážne zúženie imunity (na priestupky, pozn. red.) a potom majú dostatočný čas, aby rokovali o jej totálnom zrušení.“ (Korzár, jún 2007)
„V parlamente poslanec má mať slobodu prejavu. Má mať právo povedať svoj názor.“ (TV JOJ, jún 2007)

Odklad prijatia eura
„Jedným z posledných veľmi dôležitých krokov bol vstup do Schengenu a ešte nás čaká ten úplne posledný integračný krok, a to je prijatie eura 2009. Logicky želám celej krajine a pokúsim sa priložiť aj istým spôsobom ruku k dielu, aby boli idey novembra 1989, kde tým posledným krokom je prijatie eura, zvládnuté čo najlepšie a s najmenšími negatívnymi dosahmi na občanov.“ (HN, január 2008)

Celý článok >>

Prečítajte si aj:
Ako to vidí Ivan Gašparovič:

Interrupcie
„Interrupcie nie sú len morálnou otázkou, ale aj sociálnou a zdravotnou. Súhlasil by som s interrupciami, ak by bol ohrozený život matky, najmä takej, ktorá musí vychovávať deti. Vtedy by som bol jednoznačne za.“ (Formát, marec 2004)

Registrované partnerstvá
„Je oveľa viac problémov, ktoré bude treba riešiť, ale čo je potrebné, je potrebná diskusia a rozprava o tom.“ (TASR, august 2006)

Radar v ČR a Poľsku
„Štít je zameraný na zlepšenie bezpečnosti v Európe a celom transatlantickom priestore. Aj Rusko je dôležitou súčasťou boja proti terorizmu. Treba s nimi o tom vyjednávať a dúfam, že dôjde k dohode.“ (Právo, máj 2007)

Poslanecká imunita
„Určite si myslím, že by malo dôjsť k zmene článku Ústavy SR, pokiaľ ide o imunitu. Pretože tak, ako je teraz koncipovaný, je skutočne zlý. Ale určitá imunita u poslanca musí byť, najmä ak má ochraňovať tú možnosť mandátu, v rámci ktorého poslanec môže vyjadriť svoj názor. Imunita za výroky a hlasovanie v NR SR by mala byť ponechaná.“ (STV, september 2007)

Odklad prijatia eura
„Sú to odborné pohľady, ktoré hovoria o tom, že Slovensko má na to, aby sme naplnili všetky podmienky, ktoré sú potrebné, aby sme boli prijatí do eurozóny v roku 2009. Posledné mesiace ukazujú, že ekonomika ďalej rastie, a že môžeme skutočne naplniť všetky kritériá.“ (TA3, január 2007)

Celý článok >>
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
08. august 2022 20:43