StoryEditor

Čaputová vymenovala nových profesorov. Pozrite si ich zoznam

18.11.2020, 08:55
Autor:
TASRTASR
Kvôli pandémii bude slávnostný akt rozdelený do dvoch častí.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu vymenovala 27 nových vysokoškolských profesorov. Vymenúvacie dekréty im odovzdala za prítomnosti ministra školstva, vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga (SaS) v Prezidentskom paláci.

Počas príhovoru požiadala novovymenovaných profesorov, aby vo svojom ďalšom pôsobení vždy brali do úvahy, že vzdelanie zaväzuje a titul profesora ešte viac.

"Lebo práve vy môžete svojím pôsobením zveľaďovať to najcennejšie, čo máme – morálny a odborný potenciál našej mladej generácie, ktorá predstavuje budúcnosť republiky," poznamenala prezidentka. V tejto súvislosti a vzhľadom na dobu, ktorú žijeme, prezidentku znepokojuje fakt, že okrem pandémie sa je potrebné čo najskôr vyrovnať aj s infodémiou.

"Patologickému šíreniu konšpirácií totiž podliehajú aj ľudia s akademickým vzdelaním, napríklad učitelia. Preto je dôležité, aby ste v ešte väčšej miere ako doteraz viedli svojich študentov k tomu, aby mysleli kriticky, aby mysleli samostatne," uviedla hlava štátu.

Prezidentka na margo novovymenovaných profesorov vysokých škôl uviedla, že cieľ, ktorému venovali roky práce a úsilia, sa stal skutočnosťou.

"Stali ste sa súčasťou našej akademickej elity, a preto je prirodzené, že budeme od vás veľa očakávať. Zároveň vás chcem poprosiť, aby ste svoj osobný úspech nepovažovali za zavŕšenie svojho akademického pôsobenia, ale za jeho nový začiatok," povedala Čaputová s tým, že pôjde o začiatok etapy, v ktorej ich pôsobenie nadobudne ešte významnejší a produktívnejší rozmer. Ako doplnila, potrebujú to univerzity a vysoké školy, ale aj spoločnosť.

Ako dodala, povolanie vysokoškolského pedagóga a povolanie vedca nepatria k najľahším ani ku komfortným, ak sa vykonávajú s plnou vážnosťou ako životné poslanie. "Ale je to poslanie, ktoré má pre spoločnosť a pre budúcnosť republiky veľký význam," uviedla prezidentka. V ich ďalšom pôsobení im zaželala veľa zdravia, síl v ďalšom pôsobení, ale aj pracovitých a nadaných študentov.

V druhom príhovore prezidentka novým profesorom uviedla, že všetci sa zhodnú na tom, že zo Slovenska by sa mala stať krajina vzdelanostnej ekonomiky, "lebo iba to nám zabezpečí úspech a prosperitu v medzinárodnej konkurencii".

Ako tvrdí hlava štátu, ak sa má tento cieľ dosiahnuť, je potrebné zabezpečiť, aby čo najviac nadaných a talentovaných mladých ľudí získalo to najlepšie vzdelanie na Slovensku. "Aj keď si ho prípadne doplnia v zahraničí, mali by sa do rodnej krajiny vrátiť a pracovať tu pre jej rozvoj. Žiaľ, musíme si priznať, že tento cieľ sa nám zatiaľ nedarí plniť," zdôraznila hlava štátu.

Zároveň prezidentka povedala, že ekonómovia skonštatovali, že v rámci strednej Európy je Slovensko jediný štát, ktorý exportuje kvalitných študentov do zahraničia. "Tridsaťtisíc našich mladých ľudí študuje za hranicami, kým k nám prichádza z iných štátov len 10.000 záujemcov o vzdelanie. Je našou spoločnou povinnosťou tento nepriaznivý trend zmeniť a práve vy v tom môžete zohrať významnú úlohu," apelovala prezidentka.

Zoznam nových štrnástich profesorov:

1. Elena Bendíková, športová edukológia

2 Branislav Bleha, humánna geografia

3. Attila Czirfusz, verejné zdravotníctvo

4. Roman Fekete, procesná technika

5. Ľubomír Guzi, slovanské jazyky a literatúry

6. Anton Heretik, psychológia

7. Roman Hrmo, odborová didaktika

8. Branislav Hučko, aplikovaná mechanika

9. Jaroslava Kádárová, priemyselné inžinierstvo

10. Ivan Klement, technológia spracovania dreva

11. Juraj Kurimský, elektroenergetika

12. Jaroslav Legemza, hutníctvo

13. Tomáš Lengyelfalusy, odborová didaktika

14. Slavomír Marcinčák, hygiena potravín

15. Daša Munková, prekladateľstvo a tlmočníctvo

16. Martin Muránsky, systematická filozofia

17. Róbert Olšiak, energetické stroje a zariadenia

18. Jaroslav Porubän, informatika

19. Radim Rybár, získavanie a spracovanie zemských zdrojov

20. Darina Saxunová, manažment

21. Martin Straka, logistika

22. Marek Sukop, výrobná technika

23. Ján Titiš, anorganická chémia

24. Jarmila Trpčevská, environmentálne inžinierstvo

25. Karol Ujházy, lesnícka fytológia

26. Ivan Žežula, aplikovaná matematika

27. Milan Žukovič, fyzika

01 - Modified: 2023-02-01 13:29:22 - Feat.: - Title: Kancelária prezidenta: Údajný zoznam členov úradníckej vlády je vymyslený 02 - Modified: 2023-02-01 09:52:56 - Feat.: - Title: Fico apeluje na prezidentku, žiada odchod ministra Budaja 03 - Modified: 2023-01-31 18:37:18 - Feat.: - Title: Čaputová reaguje na hlasovanie. Nepristúpi k vymenovaniu úradníckej vlády 04 - Modified: 2023-01-31 17:49:49 - Feat.: - Title: HN24: Čaputová 05 - Modified: 2023-01-29 14:53:30 - Feat.: - Title: Vláda urobila veľa dobrého, ale prekryla to cirkusom, tvrdí Boris Kollár. Chcel by opäť meniť Ústavu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. február 2023 11:15