Epidemiologička Zuzana KrištúfkováTASR
StoryEditor

Matovičove plány dostali trhlinu. Konzílium sa postavilo proti ďalšiemu plošnému testovaniu

24.11.2020, 23:37
Autor:
chochoTASRTASR
Ďalšie kolá celoplošného testovania podľa odborníkov odčerpajú energiu už aj tak vyčerpaným zdravotníkom.

Konzílium odborníkov neodporúča ďalšie celoplošné antigénové testovanie na koronavírus. Premiér Igor Matovič presadzuje, aby sa tri kolá konali v decembri počas víkendov pred vianočnými sviatkami. Dôvodom, prečo sa odborníci postavili proti premiérovmu plánu, je, že to podľa nich odčerpá energiu už aj tak vyčerpaným zdravotníkom. Konzílium o tom informovalo v stanovisku, ktoré poslalo médiám.

​Minister zdravotníctva Marek Krajčí dnes ráno pred rokovaním vlády povedal, že stanovisko odborníkov je potrebné brať vážne. Tvrdí, že nemá záujem pretláčať plošné testovanie, zvýraznil však, že je potrebné hľadať spôsoby, ako zachytiť infikovaných. "Hľadať riešenie, ktoré bude dobré pre krajinu, aby sme znižovali nárast prípadov a mohli postupne uvoľňovať opatrenia," povedal.

Odporúčajú cielené testovanie

Konzílium v stanovisku prišlo s návrhom, ako efektívne využiť antigény. Odporúča cielené a pravidelné testovanie rizikových skupín.

"Tými sú obyvatelia obcí s vysokou incidenciou, učitelia a starší žiaci na školách, pacienti a personál v nemocniciach, v zaradeniach sociálnych služieb, pracovníci kritickej infraštruktúry nevyhnutnej pre chod štátu,ako je energetika, doprava, potravinárske firmy, obchody, pošty, banky, armáda, policajný zbor, hasiči, ďalej zamestnanci veľkých firiem (ako napr. VSŽKošice, KIA motors,Volkswagen a pod.) a osoby žijúce v uzatvorených komunitách a v skupinách s rizikovou mobilitou (napr.pred pohrebmi v MRK, ktoré sú spojené s príchodom osôb zo zahraničia)," približujú odborníci.

Ďalej odporúčajú pripraviť stratégiu komunikácie zameranú na pochopenie významu testovania cieľovými skupinami obyvateľstva pre zvýšenie efektu testovania.

"Chceme komunikovať jasný cieľ antigénového testovania: Vyhľadanie a následná izolácia pozitívnych osôb. Potvrdenie negativity nie je „priepustka k slobode“. Aj negatívny človek sa má naďalej správať zodpovedne, obmedziť sociálne kontakty, nosiť prekrytie úst a nosa, chrániť rizikové osoby v spoločnosti," píše sa ďalej v stanovisku.

​​Konzílium odborníkov navrhuje dobrovoľné testovanie. Podľa nich represia osôb, ktoré sa testovania nezúčastnia, môže vyvolať vlni nevôle k testovaniu a k ďalším protipandemickým opatreniam vrátane očkovania. 

"Dobrovoľné plošné testovanie vo vybraných obciach v dňoch 21. a 22. novembra 2020 sa ukázalo ako efektívne, pretože napriek nižšej účasti sa zistila takmer dvojpercentná pozitivita testovaných osôb."

S návrhmi konzília súhlasí aj epidemiológ Vladimír Krčméry. Podľa neho by malo stačiť plošné testovanie v určitých skupinách obyvateľov, ako sú DSS alebo napríklad žiaci škôl. "V tejto chvíli si myslíme, že by mohlo stačiť takéto lokálne testovanie," povedal pred rokovaním krízového štábu.

Štyri kolá

O Matovičovom návrhu na ďalšie kolá testovania bude v stredu rokovať krízový štáb. Koaličná strana SaS už informovala, že premiérov plán od jej predstaviteľov nezíska podporu.

V HNtelevízii si pozrite včerajší rozhovor s poslankyňou SaS Janou Bittó Cigánikovou, ktorá vysvetľuje postoj strany:

​​Na Slovensku zatiaľ prebehli celkovo štyri kolá masívneho pretestovania obyvateľstva antigénami. Prvé, pilotné sa konalo od 23. do 25. októbra na Orave a v okrese Bardejov.

Počas nasledujúceho víkendu 31. októbra a 1. novembra už na celom Slovensku a následne o ďalších sedem dní 7. a 8. novembra sa konalo tretie kolo v okresoch, ktorých pozitivita bola nad hranicou 0,7 percenta. Posledné sa uskutočnilo cez víkend 21. a 22. novembra v 458 mestách a obciach.

Členovia Konzília odborníkov:

1. Mária Avdičová ,PhD.-epidemiológ, RÚVZ BanskáBystrica
2. Henrieta Hudečková, epidemiológ , JLFUK, Hlavný odborník MZSR pre epidemiológiu
3. Pavol Jarčuška, infektológ, UNLPaLFUPJŠ, prezident Slovenskej spoločnosti infektológov
4. Zuzana Krištúfková, epidemiológ, vedúca Katedry epidemiológie FVZ, SZU, prezident Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti SLS 5. Alena Koščálová, MSc.-infektológ, KIG ML FUK
6. Elena Prokopová-pediater, Hlavný odborník MZSR pre všeobecnú starostlivosťodeti a dorast
7. Mária Štefkovičová, PhD., MPH epidemiológ, RÚVZ Trenčín, hlavná odborníčka Hlavnéhohygienika SR pre epidemiológiu
8. Jozef Šuvada, PhD., MPH, expert WHO

01 - Modified: 2020-11-23 09:11:04 - Feat.: 0 - Title: SaS nepodporí ďalšie celoplošné testovanie, ktoré avizoval Matovič 02 - Modified: 2020-11-23 11:29:33 - Feat.: 0 - Title: Výsledky víkendového testovania: Účasť sa výrazne prepadla, pozitivita stúpla 03 - Modified: 2020-11-24 07:20:43 - Feat.: 0 - Title: Krízový štáb sa nedohodol. Premiér trvá na plošnom testovaní 04 - Modified: 2020-11-24 15:59:02 - Feat.: 0 - Title: Bittó Cigániková pre HN vysvetlila, prečo nepodporia plošné testovanie. SaS kvôli hádkam z koalície neodíde, tvrdí 05 - Modified: 2020-11-25 07:03:10 - Feat.: 0 - Title: Krajčí reaguje na konzílium: Názor odborníkov na celoplošné testovanie treba brať vážne
01 - Modified: 2022-08-07 09:28:50 - Feat.: - Title: "Čínsky" Havaj sa uzavrel aj s turistami. 80-tisíc návštevníkov nesmie týždeň opustiť krajinu 02 - Modified: 2022-08-07 08:02:47 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Pribudlo 418 novo nakazených, pozitivita je nad hranicou 40 percent 03 - Modified: 2022-08-06 08:20:43 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Zistili vyše 900 nových prípadov, pribudlo päť úmrtí 04 - Modified: 2022-08-05 12:55:29 - Feat.: - Title: Dorazila prvá dodávka Paxlovidu, Slovensko je liekom proti covidu zásobené medzi prvými 05 - Modified: 2022-08-05 12:59:10 - Feat.: - Title: Krajniak: Z Prvej pomoci sa počas pandémie vyplatilo takmer 2,5 miliardy eur
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
07. august 2022 12:43