TASR - Ján Krošlák
StoryEditor

Od plošného testovania začiatkom decembra sa upúšťa, chýbajú testy

25.11.2020, 19:55
Autor:
pstpstTASRTASR
Kedy bude môcť Slovensko pristúpiť k ďalšiemu kolu plošného testovania, závisí podľa Matoviča od Sulíka a šéfa Štátnych hmotných rezerv Jána Rudolfa.

Plošné testovanie, ktoré sa malo na Slovensku uskutočniť prvý decembrový víkend, pravdepodobne nebude.

Od plánu sa zatiaľ upúšťa, ako povedal premiér Igor Matovič (OĽANO) po rokovaní ústredného krízového štábu.

Dôvodom sú podľa neho chýbajúce antigénové testy, ktoré mal zabezpečiť minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Je to na Sulíkovi 

V súvislosti s dobrovoľným plošným testovaním Matovič uviedol, že "ísť dobrovoľnou cestou sú naozaj vyhodené peniaze".

„Máme na výber tvrdý lockdown, ako majú teraz na tri týždne v Rakúsku, alebo si zopakujeme testovanie a pozitívne prípady a tých, čo sa testovania nezúčastnia, na istý čas izolujeme,“ dodal Matovič.

Kedy bude môcť Slovensko pristúpiť k ďalšiemu kolu plošného testovania, závisí podľa jeho slov od Sulíka a šéfa Štátnych hmotných rezerv Jána Rudolfa.

Rozšíriť by sa mali aj mobilné odberové miesta na testovanie na nový koronavírus. Budú aj v obciach či osadách, kde bude potreba rýchlo otestovať ľudí.

Malo by ísť o stovky odberných miest. "Počet odberných miest záleží od toho, koľko ľudí sa nám do výzvy zapojí. Dúfam, že to bude čo najviac,“ skonštatoval dnes minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).

Pomôže aj ZMOS

Zapojiť by sa mohli napríklad ambulancie, uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Dodal, že do mobilného otestovania chce zapojiť aj firmy, ktoré by testovali svojich zamestnancov a možno aj ich rodinných príslušníkov.

Testovať by sa malo v obciach a mestách, ktoré majú viac ako päťtisíc obyvateľov. "Predstavitelia Združenia miest a obcí Slovenska sú pripravení nám s tým pomôcť," uviedol Naď.

Premiér hovorí, že ide o náhradný plán, pretože ministerstvo hospodárstva nedokáže zabezpečiť dostatok testov na avizované najbližšie plošné testovanie.

Naď verí, že do Vianoc dokážu pretestovať milióny ľudí. Ak sa medzitým vysúťažia testy a Správa štátnych hmotných rezerv dodá zdravotnícky materiál, možno sa podľa neho pripravovať na obdobie po vianočných sviatkoch.

Nejde o súťaž 

Krajčí vysvetlil, že rezort zdravotníctva vytvoril špeciálny kód pre ambulantných poskytovateľov, na základe ktorého im majú zdravotné poisťovne preplatiť vyšetrenie antigénovými testami.

V spolupráci s ozbrojenými silami sa má zabezpečiť transport testov. Ambulancie sa môžu zapájať prostredníctvom otvorenej výzvy.

"Nejde o súťaž, každý záujemca, ktorý splní podmienky, dostane s ministerstvom zdravotníctva zmluvu," priblížil. Výzvu teraz rozšíria aj pre mestá a obce nad 5000 obyvateľov.

01 - Modified: 2022-10-05 14:12:11 - Feat.: - Title: Miliardový boj v parlamente: 14. dôchodky majú podporu. Ohrozené sú však vládne energetické šeky 02 - Modified: 2022-10-05 12:00:13 - Feat.: - Title: Matovič nevylúčil v budúcnosti vyčlenenie peňazí na ďalšie stacionárne radary 03 - Modified: 2022-10-05 13:36:05 - Feat.: - Title: Matovičom ohlásené miliardy? Istota je kúpiť si hrubý sveter 04 - Modified: 2022-10-04 13:35:40 - Feat.: - Title: Grafy: Ako poslanci hlasovali pri odvolávaní Igora Matoviča 05 - Modified: 2022-10-04 12:21:26 - Feat.: - Title: Odvolanie Matoviča stálo na Kuffovcoch a Tarabovi. Reálnym riešením sú predčasné voľby, vyhlásil Pellegrini
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. október 2022 21:53