Šéf Smeru Robert FicoTASR/J. Kotian
StoryEditor

Rada prokurátorov: Fico hrubo zavádza. Právny štát je v rozklade, reaguje šéf Smeru

07.12.2020, 13:25
Autor:
TASRTASR
Tvrdenia šéfa Smeru odprezentované na piatkovej tlačovej konferencii považuje rada prokurátorov za súčasť diskreditačnej kampane.

Rada prokurátorov považuje tvrdenia predsedu Smeru Roberta Fica za hrubo zavádzajúce a nepravdivé. Vo vyhlásení to rada skonštatovala v súvislosti údajným protizákonným konaním prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry Ondreja Repu a Michala Šúreka vo vzťahu k vedúcemu oddelenia Národnej kriminálnej agentúry, odbor Bratislava, Mariána Kučerku.

Rada prokurátorov sa bráni

Fico sa odvolal na podanie prokurátorky Krajskej prokuratúry v Bratislave Kataríny Kučerkovej na týchto dvoch prokurátorov. Konanie prokurátorky rada označila za neštandardné. Tá od zástupcu špeciálneho prokurátora požaduje vyvodenie disciplinárnej zodpovednosti vo vzťahu k prokurátorom Repovi a Šúrekovi.

​"A to vo veci, o ktorej nemá žiadnu bezprostrednú vedomosť a o ktorej mohla vedieť len z počutia, navyše, od predpojatej osoby," vysvetlil predseda Rady prokurátorov Juraj Purgat.

Tvrdenia Fica odprezentované na piatkovej tlačovej konferencii rada považuje za súčasť diskreditačnej kampane, ktorá je proti obom prokurátorom vedená buď zo strany Kučerku., jeho manželky, Fica alebo iných.

"Rada prokurátorov sa od ničím nepodložených tvrdení Fica dištancuje a vyzýva zástupcu špeciálneho prokurátora, aby ich objektívne preveril a vyvodil z nich dôsledky," spresnil Purgat.

Zdôraznil, že rada nemá pochybnosti o morálnej integrite oboch prokurátorov. Vyzvala však politikov, aby nezasahovali do práce orgánov činných v trestnom konaní a umožnili objektívne vyšetriť závažnú trestnú činnosť. "Zároveň považujeme za vrcholne neetické a nevhodné porovnávať metódy práce prokurátorov s metódami predstaviteľov nacistického Nemecka počas druhej svetovej vojny," vyhlásil Purgat.

Fico v piatok informoval, že podáva na prokurátorov Repu a Šúreka trestné oznámenie za spáchanie viacerých trestných činov. Zastupujúceho špeciálneho prokurátora požiadal, aby im okamžite pozastavil činnosť. Šéf Smeru-SD na tlačovej konferencii čítal podanie prokurátorky Krajskej prokuratúry v Bratislave Kučerkovej na týchto dvoch prokurátorov.

Podľa dokumentu sa mali obaja vyhrážať jej mužovi, ktorý pracuje na NAKA, aby sa priznal v kauze Očistec a spolupracoval. Ak tak neurobí, mali mu pohroziť, že jemu i jeho manželke spravia hanbu a že pôjde do väzenia.

Rovnako ho mali požiadať, aby cez manželku zistil informácie v rámci prokuratúry. Od budúceho generálneho prokurátora, ktorým má byť Maroš Žilinka, Fico tiež očakáva, že preverí zákonnosť policajných zásahov v posledných mesiacoch. Tie sú podľa neho politicky motivované.

Fico hovorí o tradičnej ceste

Fico v reakcii uviedol, že rada prokurátorov Slovenskej republiky sa rozhodla ísť tradičnou cestou.

"Namiesto toho, aby súhlasila s dôsledným preverením vážnych podozrení vznesených proti prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry Michalovi Šúrekovi a Ondrejovi Repovi prokurátorkou Krajskej prokuratúry Bratislava Katarínou Kučerkovou, bez váhania a akéhokoľvek prešetrenia, zjavne na základe výzvy advokáta Daniela Lipšica, sa rozhodla jednostranne podporiť podozrivých prokurátorov a zaútočiť na poslanca Národnej a autorku podnetu," píše v reakcii šéf Smeru.

Fico sa ďalej pýta, prečo boli dozorujúci prokurátori Šúrek a Repa v danej trestnej veci nahradení iným dozorujúcim prokurátorom, ak rada prokurátorov ani v náznaku nepochybuje o ich „morálnej integrite“?

"Aj dnešné stanovisko rady prokurátorov je dôkazom, že právny štát je na Slovensku v totálnom rozklade, že zodpovedné orgány sa správajú účelovo a v súlade so záujmami médií a vládnej koalície. Je zvláštne, že rada prokurátorov bez akýchkoľvek dôvodov útočí na tých poslancov NR SR, ktorí dôsledne v NR SR presadzujú nezávislosť prokuratúry a odmietajú poslanecký návrh vládnej koalície smerujúci k premene prokuratúry na štátne zastupiteľstvo," dodal Fico v reakcii. 

 

01 - Modified: 2023-12-02 13:22:56 - Feat.: - Title: Budúci rok sa vyplatí 13. dôchodok v plnej výške a zachová aj rodičovský dôchodok 02 - Modified: 2023-12-02 11:58:46 - Feat.: - Title: HN24: Fico v Sobotných dialógoch 03 - Modified: 2023-12-02 11:43:33 - Feat.: - Title: HN24: Fico v Sobotných dialógoch 04 - Modified: 2023-12-02 11:18:03 - Feat.: - Title: HN24: Fico v Sobotných dialógoch 05 - Modified: 2023-12-01 14:07:32 - Feat.: - Title: Vláda hľadá riešenie na výmenu turbín vo vodnej elektrárni Gabčíkovo, vyhlásil Fico
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. december 2023 17:21