TASR - Henrich Mišovič
StoryEditor

Sú známi kandidáti na post šéfa polície. Ministerstvo schválilo dve mená

09.12.2020, 13:51
Autor:
TASRTASR
Minister podľa zákona do 15 dní predloží parlamentnému výboru pre obranu a bezpečnosť svoju voľbu.

Podmienky na účasť vo výberovom konaní na prezidenta Policajného zboru splnili dvaja uchádzači - súčasný dočasný policajný prezident Peter Kovařík a šéf Lynx Commanda Štefan Hamran. O post prejavili záujem celkovo štyria záujemcovia. Informovala riaditeľka tlačového odboru Ministerstva vnútra Barbara Túrosová.

Výberová komisia na prvom zasadnutí otvorila obálky s prihláškami, zvolila si predsedu a schválila rokovací poriadok s podrobnosťami o spôsobe hodnotenia uchádzačov a o spôsobe rozhodovania. "Tento dokument ministerstvo vnútra zverejní na svojom webovom sídle, rovnako ako životopisy postupujúcich uchádzačov, ktorí budú čoskoro pozvaní na pohovory," priblížil minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

​V komisii má okrem polície a ministerstva vnútra zastúpenie aj Generálna prokuratúra, Akadémia Policajného zboru v Bratislave, Odborový zväz polície a Úrad inšpekčnej služby.

Viacero podmienok

Uchádzači mali splniť viacero podmienok vyplývajúcich zo zákona o štátnej službe, napríklad minimálnu desaťročnú prax v Policajnom zbore, vysokoškolské vzdelanie II. stupňa a špecializované policajné vzdelanie. Predložiť mali aj vlastnú koncepciu rozvoja a riadenia polície.

V ďalšej fáze výberového konania bude sedemčlenná komisia na pohovoroch hodnotiť riadiace, organizačné a kontrolné schopnosti, odborné vedomosti a ďalšie zručnosti uchádzačov potrebné na výkon funkcie prezidenta Policajného zboru. Zápisnicu o priebehu výberového konania a odporúčaniami predloží následne komisia ministrovi vnútra.

​Minister podľa zákona do 15 dní predloží parlamentnému výboru pre obranu a bezpečnosť svoju voľbu. Následne výbor odporučí, koho menovať do funkcie. "Ak odporúčanie členovia výboru nevydajú, ministerstvo vnútra bude musieť výberové konanie zopakovať," vysvetlila Túrosová.

Kovařík je v úrade od septembra

Ako vyzdvihlo ministerstvo, výberové konanie pred komisiou namiesto priameho menovania už minister vnútra zaviedol aj pre ostatné riadiace pozície v polícii. Od novembra 2020 je účinné nové interné nariadenie, na základe ktorého sa napríklad výbery na tzv. vyššie riadiace funkcie zverejňujú aj na webe rezortu vnútra.

"Takýmto spôsobom chceme dosiahnuť, aby vedomosti, zručnosti, schopnosti mali za každých okolností prednosť pred protekciou či ostrými lakťami," povedal Mikulec. Doplnil, že nové pravidlá voľby a menovania prezidenta PZ predstaví na budúci rok v rámci novely zákona o štátnej službe.

Miesto policajného prezidenta sa uvoľnilo po odstúpení Milana Lučanského. Od septembra políciu dočasne vedie Peter Kovařík.

01 - Modified: 2023-02-02 08:58:43 - Feat.: - Title: NAKA zasahuje na mestskom úrade v Spišskej Novej Vsi 02 - Modified: 2023-02-01 21:51:13 - Feat.: - Title: Na pohreb černocha zabitého políciou Tyrea Nicholsa prišla Kamala Harrisová aj rodina Georgea Floyda 03 - Modified: 2023-02-01 16:33:58 - Feat.: - Title: V Bosne zatkli bývalého vyšetrovateľa Mariána Kučerku, je obžalovaný z brania úplatkov 04 - Modified: 2023-02-01 10:37:50 - Feat.: - Title: HN24: Polícia 05 - Modified: 2023-02-01 12:22:19 - Feat.: - Title: Obhliadajúci lekár potvrdil totožnosť ženského tela, ktoré našli pri Dunaji. Má ísť o mladú Teréziu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. február 2023 02:14