Financie na modernizáciu Rooseveltovej nemocnice sa majú z rozpočtu postupne uvoľňovať až do roku 2022.Archív HN
StoryEditor

Rebríček slovenských nemocníc: Najlepšie sú v Banskej Bystrici a Košiciach-Šaci

15.12.2020, 08:22
Autor:
TASRTASR
V rebríčku Nemocnica roka bolo posudzované obdobie uplynulých štyroch rokov.

Najlepšími nemocnicami tohto roka sa rovnako ako vlani stala v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici a v kategórii všeobecných nemocníc Nemocnica Košice-Šaca, 1. súkromná nemocnica.

Vyplýva to zo šiesteho ročníka hodnotenia zdravotníckych zariadení Nemocnica roka, o ktorom v utorok informoval Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO).

Štátne univerzitné a fakultné nemocnice:

 1. FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica 
 2. ÚVN SNP Ružomberok
 3. UN Martin
 4. UN Bratislava
 5. FNsP Žilina
 6. FN Nitra
 7. FNsP Nové Zámky
 8. FNsP J.A Reimana Prešov
 9. FN Trenčín
 10. FN Trnava

Všeobecné nemocnice:

 1. Nemocnica AGEL Košice-Šaca
 2. Ľubovnianska nemocnica
 3. NsP Spišská Nová Ves
 4. Nemocnica Poprad
 5. Nemocnica Rimavská Sobota
 6. Dolnooravská NsP Dolný Kubín
 7. Nemocnica AGEL Komárno
 8. Nemocnica A. Leňa Humenné
 9. Vranovská nemocnica
 10. Všeobecná NsP Lučenec

Najlepšia starostlivosť za najlepšiu cenu 

"Zvyšovanie transparentnosti zverejňovaním relevantných informácií o kvalite a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti je podľa nás jedným z kľúčových predpokladov na to, aby bola verejnosť lepšie informovaná, aby sa vedela kvalifikovanejšie rozhodovať a vytvárať účinnejší tlak na zlepšovanie verejných služieb, čo potom motivuje zdravotnícke zariadenia sa neustále zlepšovať," povedal analytik INEKO Dušan Zachar.

Podľa jeho slov je cieľom to, aby pacienti dostávali najlepšiu starostlivosť za najlepšiu cenu v súlade konceptom hodnoty za peniaze.

INEKO preberá dáta od zdravotných poisťovní, zdravotníckych zariadení, ministerstva zdravotníctva, vyšších územných celkov, Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Národného centra zdravotníckych informácií, či napríklad od Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby a ďalších inštitúcií.

Posudzovali sa uplynulé štyri roky

Hodnotené nemocnice museli prejsť kvalifikačnými kritériami komplexnosti a dostatočnej veľkosti vzorky pri sledovaných ukazovateľoch. Ocenené zariadenia získali pri nich sumárne najvyšší počet bodov.

Posudzované bolo obdobie uplynulých štyroch rokov. Index transparentnosti zostavila Transparency International Slovensko v spolupráci s INEKO.

Bližšie informácie o hodnotení nemocníc sú dostupné na webe kdesaliecit.sk, na ktorej analytici uvádzajú okrem tohtoročných výsledkov ratingu napríklad aj hodnotenia z minulých rokov.

01 - Modified: 2023-05-29 22:00:00 - Feat.: - Title: Zákutia naplnené chuťou a dizajnom: Pozrite si oceňovanú rekonštrukciu historickej budovy 02 - Modified: 2023-05-29 13:42:49 - Feat.: - Title: Košická MHD bude od júna drahšia, cestujúci si môžu kúpiť doplnkové lístky 03 - Modified: 2023-05-29 15:57:33 - Feat.: - Title: Komentár: Aké úlohy čakajú nového ministra zdravotníctva v úradníckej vláde. Nemal by si zakrývať oči ani pred finančnými problémami VšZP 04 - Modified: 2023-05-26 10:01:41 - Feat.: - Title: Tragédia v osade pri Košiciach. Dvaja ľudia zomreli po požití jedovatého metanolu, tretí bojuje o život 05 - Modified: 2023-05-24 18:14:42 - Feat.: - Title: V Banskej Bystrici vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. jún 2023 05:27