TASR/Dano Veselský
StoryEditor

Vláda zrušila Budajovi viaceré úlohy, nebude zonácia Tatier

16.12.2020, 10:12
Autor:
TASRTASR
Rokovania v prípade zonácie Tatranského národného parku boli pozastavené v roku 2019.

Zonácie Tatranského národného parku (TANAP) a Muránskej planiny sa tento rok neuskutočnia. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) mal zonácie vyhlásiť do decembra tohto roku. Vláda na stredajšom rokovaní ministrovi tieto úlohy zrušila.

Rokovania v prípade zonácie TANAP-u boli pozastavené v roku 2019. Dôvodom boli neustále meniace sa požiadavky zo strany vlastníkov a obhospodarovateľov.

V súvislosti so zonáciou Muránskej planiny envirorezort uvádza, že vzhľadom na vysoký počet a závažnosť pripomienok nedošlo k zhode.

Omešká sa aj Veľký Bukovec

"Prerokovania nepokračovali plynule aj z dôvodu obmedzení súvisiacich s pandémiou COVID-19, s čím pôvodný časový harmonogram nepočítal, ale aj s kapacitami, resp. obmedzeniami na strane okresného úradu v sídle kraja, ktorý je v tejto veci príslušným orgánom ochrany prírody," uvádza sa v materiáli.

Z materiálu vyplýva, že sa tento rok nestihne vyhlásiť ani prírodná rezervácia Veľký Bukovec. Ochrániť má Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát. Prerokovania zámeru sťažila pandémia.

Aktuálne je návrh nariadenia predmetom medzirezortného pripomienkového konania. Minister požaduje tiež zrušiť úlohu o vyhlásení chráneného areálu Rimava.

"Ide o administratívne náročný postup, ktorý si vyžaduje súčinnosť viacerých orgánov a organizácií," konštatuje ministerstvo životného prostredia. Zatiaľ sa nevyhlásia ani ďalšie chránené areály a prírodné rezervácie.

Ďalšie zrušené úlohy

Budajovi vláda zrušila napríklad aj úlohu o návrhu zákona o Environmentálnom fonde, či návrh zákona o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia.

"Dôvodom predloženia novej právnej úpravy poplatkov za znečisťovanie ovzdušia je vytvoriť účinný ekonomický a motivačný nástroj na dosiahnutie cieľov ustanovených v oblasti ochrany ovzdušia podľa princípu „znečisťovateľ platí“," tvrdí ministerstvo.

Envirorezort nedodrží ani termín na predloženie zákona o ochrane ovzdušia. Pri jeho tvorbe musí spolupracovať aj s inými rezortmi a nastaviť vhodný a efektívny model právnej úpravy.

01 - Modified: 2023-01-14 13:14:15 - Feat.: - Title: Budaj: V tomto roku chceme pokračovať v reforme národných parkov 02 - Modified: 2023-01-20 12:36:56 - Feat.: - Title: Budaj o referende: Strany na Slovensku ho organizujú kvôli reklame zadarmo 03 - Modified: 2023-01-11 15:23:17 - Feat.: - Title: Budaj si nemyslí, že v OĽANO je rozkol, Milanová nedáva na reči 04 - Modified: 2023-01-09 09:05:11 - Feat.: - Title: Budaj: Budovanie verejných vodovodov a kanalizácií sa vďaka zmenám zrýchli 05 - Modified: 2023-01-05 12:21:44 - Feat.: - Title: Zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie má zjednodušiť a urýchliť povoľujúce konania, tvrdí Budaj
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
28. január 2023 04:35