Mária KolíkováTASR/J. Novák
StoryEditor

Kolíková o najbližších plánoch: Kľúčové bude presadiť súdnu mapu

01.01.2021, 14:06
Autor:
TASRTASR
Rezort spravodlivosti by tiež chcel predstaviť pracovnú verziu Občianskeho zákonníka a zákona o obchodných spoločnostiach.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) považuje v legislatívnej oblasti za kľúčové presadiť v roku 2021 novú súdnu mapu. Uviedla to v rozhovore pre TASR.

Okrem iného plánuje v tomto roku predstaviť novelu tzv. infozákona, pracovnú verziu Občianskeho zákonníka a zákona o obchodných spoločnostiach.

Nová súdna mapa

S novou súdnou mapou súvisia väčšie súdne obvody pre všeobecné súdy. Predpokladá sa, že namiesto 54 okresných súdov ich bude 30, namiesto ôsmich krajských súdov budú tri. Súčasne navrhujeme zriadiť tri správne súdy, ktoré by boli prvou inštanciou pred Najvyšším správnym súdom,“ spresnila ministerka.

V pláne legislatívnych úloh na rok 2021 má rezort spravodlivosti aj novelizáciu tzv. infozákona. „Vidíme, že je tu možnosť ešte viac otvoriť priestor na prístup k informáciám. Sú tu viaceré podnety aj z aplikačnej praxe,“ dodala s tým, že by chcela zlepšiť proces uplatňovania si práva na prístup k informáciám.

Vnímam, že to bude jeden zo zákonov, v ktorom bude občianska spoločnosť dôsledne dbať na to, čo bude jeho obsahom. Rátam s tým, že od začiatku bude zapojená do celého legislatívneho procesu,“ poznamenala.

Ďalšie plány

Rezort by tiež chcel predstaviť pracovnú verziu Občianskeho zákonníka a zákona o obchodných spoločnostiach. Súčasťou zmien v Občianskom zákonníku by malo byť aj upravené fungovanie zvereneckých fondov.

Nie je to len o tom, aby bolo možné spravovať majetok, keď sa niekto stane politikom. Tieto fondy by mohli slúžiť na nové spôsoby spravovania majetku aj po úmrtí danej osoby,“ spresnila s tým, že v rámci toho by chcela rozšíriť možnosti i pre poslednú vôľu.

V rámci zákona o obchodných spoločnostiach by malo prísť k zjednoteniu právnej úpravy záväzkových vzťahov. „Často sú spory, či sa na zmluvu vzťahuje Občiansky alebo Obchodný zákonník. Nie je potrebné, aby sme mali pre tú istú zmluvu dva typy zákonníkov,“ ozrejmila. Upravené majú byť aj vnútorné vzťahy obchodných spoločností a ich vznik.

Rezort by chcel modifikovať nastavenie sankcií v rámci Trestného zákona. Ministerstvo zároveň podľa Kolíkovej intenzívne rokuje so Sme rodina o exekučnej amnestii. „Predpokladám, že takýto návrh bude v tomto roku tiež predložený,“ poznamenala.

01 - Modified: 2022-08-02 18:14:22 - Feat.: - Title: V Iráne odsúdili troch ľudí na trest oslepenia na jedno oko 02 - Modified: 2022-08-02 17:42:13 - Feat.: - Title: Na Slovensku chýbajú sudcovia, viacerí nespĺňajú podmienky 03 - Modified: 2022-07-30 15:49:40 - Feat.: - Title: Odvolací proces s Lehelom Horváthom má byť v septembri, pôvodne dostal doživotie 04 - Modified: 2022-07-19 13:00:00 - Feat.: - Title: Kolíková chce zmeny v rozvodoch. V hre sú nové lehoty aj formy starostlivosti 05 - Modified: 2022-07-13 17:00:00 - Feat.: - Title: Ignorujete rozhodnutie súdu? Po novom vám môžu zobrať vodičák či dať mastnú pokutu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
10. august 2022 17:41