Ilustračná snímka: TASR
StoryEditor

Polícia preveruje informácie, že na Orave sa konali omše aj napriek zákazu

01.01.2021, 18:29
Autor:
redred
Podľa hovorcu Konfederácie biskupov Slovenska Martina Kramaru niektorí ľudia nezachytili nové nariadenia, pretože nepozerali správy.

Polícia preveruje informácie o tom, že na niekoľkých miestach na Orave prebiehala omša aj napriek zákazu, ktorý vo štvrtok večer vydala vláda. Informáciu priniesol portál Aktuality.sk. Na sociálnej sieti sa objavilo video z obce Liesk, ktoré to dosvedčuje. Viacerí ľudia boli dokonca bez rúšok. 

​"Zakazuje sa otvoriť kostoly pre verejnosť, bohuslužby sa môžu konať," píše sa v nariadení Úradu verejného zdravotníctva, ktoré je platné oddnes a má trvať zatiaľ do 24. januára.

Informácie potvrdil aj hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara. „Medzičasom sme vyvinuli komunikačné úsilie, aby sa náležité informácie dostali ku všetkým kňazom a opatrenia boli už od dnes uvedené do praxe," povedal pre Aktuality.sk.

Že sa ľudia na omši nachádzajú, bolo vidieť aj v živom vysielaní napríklad v Trstenej, upozornil portál.

Podľa Kramaru niektorí ľudia nezachytili nové nariadenia, pretože nepozerali správy. Konfederácia však upozorňuje, že kňazi môžu sláviť súkromné bohoslužby bez verejnosti a je možné ich vysielať naživo. 

"Túto výnimku kvôli striktnému obmedzeniu pohybu teraz nemožno uplatniť v takom zmysle, aby sa na súkromné bohoslužby v chrámoch pozývali či prihlasovali rôzne rodiny podľa poradovníkov, zapísaných úmyslov," skonštatovali biskupi.

29. máj 2022 13:05