TASR/Dano Veselský
StoryEditor

Budaj pripravil novú zelenú dotáciu, získať môžete až 25-tisíc eur

02.01.2021, 09:50
Autor:
TASRTASR
Namiesto kotlovej dotácie bude rezort životného prostredia podporovať komplexnú energetickú obnovu rodinných domov.

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) pripravil so svojim tímom namiesto kotlovej dotácie inú formu energetickej obnovy rodinných domov. Má byť financovaná z Fondu obnovy Európskej únie. Týkať by sa mohla až stotisíc domácností. Uviedol to v rozhovore pre TASR.

V novej dotácii nepôjde iba o kotly. "Zelená obnova" má zahŕňať celý komplex opatrení, od výmeny okien, cez zateplenie, zachytávanie dažďovej vody, kompostovanie až po kúrenie a výmenník na ohrev teplej vody, priblížil Budaj.

"Majitelia nerenovovaných domov budú môcť urobiť so štátom dohodu, obsahujúcu plán na premenu svojej nehnuteľnosti na kvalitný dom pre 21. storočie, ako aj viaczdrojové financovanie až do výšky približne 25-tisíc eur," povedal šéf envirorezortu.

Dodal, že vďaka tomu by sa mohol do piatich rokov zásadne zlepšiť štandard bývania ľudí vo všetkých regiónoch Slovenska.

Na margo kotlovej dotácie Budaj podotkol, že mala "vrodenú chybu". Dokazuje to pozastavené konanie žiadostí v Slovenskej agentúre životného prostredia. V jednom prípade išlo o nesplnenie podmienok a v druhom späťvzatie žiadostí.

"Akoby ňou bývalé vedenie ministerstva chcelo dať objednávku za desiatky miliónov eur do rúk monopolného dodávateľa. Ak to tak bolo, potom je zrozumiteľné aj to, prečo sa „dohodnutý víťaz“ po voľbách už na tento čudný obchod nehlásil," doplnil Budaj.

Výzvu na 35 miliónov eur vyhlásil minulý rok exminister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). Súčasný minister chcel súťaž na dodávateľa kotlov zrušiť.

V rámci kotlovej dotácie si mali domácnosti vymeniť staré kotly na tuhé palivo za nízkoemisné. Predpokladalo sa, že prvé výmeny kotlov by sa mohli realizovať tento rok v lete. Občan by musel preukázať, že používal kotol na tuhé palivo a prípadne ho zlikvidoval.

Na jednu domácnosť by bol poskytnutý príspevok tritisíc eur. Výmena kotlov súvisí s kvalitou ovzdušia. Spaľovanie tuhého paliva podľa ministerstva predstavuje pre ovzdušie veľkú záťaž.

01 - Modified: 2024-05-07 06:00:00 - Feat.: - Title: Zaži japonský sen na vlastnej koži. V krajine je deväť miliónov prázdnych domov a pribúdajú ďalšie, má to bizarný dôvod 02 - Modified: 2024-05-03 12:51:50 - Feat.: - Title: Mapa povodňových rizík mohla ísť na rokovanie vlády pred trištvrte rokom, reaguje Budaj na žalobu EK 03 - Modified: 2024-02-20 23:00:00 - Feat.: - Title: Skončí toxická zemina z východu Slovenska v zahraničí? Taraba rieši, čo s biľagom z minulosti 04 - Modified: 2024-01-19 15:07:07 - Feat.: - Title: Je ich málo a na záujemcov si môžu dovoliť čakať. Majitelia rodinných domov v Bratislave z cien nezľavňujú 05 - Modified: 2024-01-17 22:46:38 - Feat.: - Title: Minister Taraba podal trestné oznámenie na predošlé vedenie envirorezortu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. máj 2024 08:38