Generál Milan IvanTASR/J. Novák
StoryEditor

Pracovníci zboru väzenskej stráže odmietajú podiel na smrti Lučanského, Kolíkovej poslali otvorený list

04.01.2021, 13:22
Autor:
TASRTASR
Odstúpenie Milana Ivana z funkcie generálneho riaditeľa zboru považujú príslušníci ZVJS za unáhlené rozhodnutie.

Príslušníci a zamestnanci Zväzu väzenskej a justičnej stráže odmietajú tvrdenia, že sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na zraneniach, rozhodnutiach a následnej smrti policajného exprezidenta Milana Lučanského.

Odstúpenie Milana Ivana z funkcie generálneho riaditeľa zboru považujú za unáhlené rozhodnutie. V otvorenom liste žiadajú ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí), aby jeho odchod zvážila.

​Príslušníci zboru sú presvedčení, že tak, ako v iných prípadoch pokusov o samovraždu vo väzenských zariadeniach, aj v prípade Lučanského sa riadnym vyšetrovaním generálneho prokurátora, zriadenej nezávislej vyšetrovacej komisie a orgánov činných v trestnom konaní jednoznačne preukáže ako príčina smrti jeho osobné rozhodnutie.

"A nie zlyhanie jednotlivca, skupiny osôb či systému dozoru a stráženia obvineného v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody Prešov (ÚVV a ÚVTOS Prešov)," dodali.

Ako uviedli v otvorenom liste, vnímajú aj zneužívanie situácie na poburovanie verejnosti a vyvolávanie spoločenských vášní. Plánujú sa brániť aj právnou cestou, teda podaním trestných oznámení na šíriteľov "zámerných lží či nepodložených konšpirácií".

Zdôraznili, že nenesú zodpovednosť za vzatie obvineného do väzby, za rozhodovanie o type väzby a určenia miesta výkonu väzby.

"Úlohou ZVJS je zabezpečiť stráženie, dozor, dohľad a zaobchádzanie s obvinenou osobou," vysvetlili. Ako doplnili, kontakt s blízkymi pre obvinených v kolúznej väzbe je umožnený len so súhlasom orgánov činných v trestnom konaní alebo súdu.

​​S odchodom generálneho riaditeľa zboru z funkcie nesúhlasia. "Podporu takéhoto rozhodnutia generála Ivana a následné schválenie jeho odstúpenia zo strany ministerky spravodlivosti Kolíkovej vnímame ako predčasný krok, vyvolaný tlakom dezinformácií ovplyvňujúcich verejnosť, čo by mohlo slúžiť ako nepriaznivý precedens, na základe ktorého bude môcť byť odvolaný ktokoľvek na základe nepotvrdených a neprešetrených informácií," zdôvodnili.

Ako skonštatovali, v roku 2020 bolo vo väzniciach celkovo 40 pokusov o samovraždu, z toho štyri dokonané.

"Ani v jednom prípade nebolo nutné okamžité vyvodenie zodpovednosti generálneho riaditeľa zboru, dokonca ani riaditeľov konkrétnych ústavov, v ktorých tieto pokusy evidujeme," dodali.

​Bývalý policajný prezident Lučanský zomrel v stredu 30. decembra 2020 po tom, ako sa deň predtým vo väzbe pokúsil o samovraždu.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková oznámila, že zriadi širokú komisiu na prešetrenie prípadu. Generálny riaditeľ ZVJS Milan Ivan odstúpil v súvislosti s pokusom Lučanského o samovraždu zo svojej funkcie.

01 - Modified: 2022-07-30 14:12:00 - Feat.: - Title: ZVJS víta návrh, aby o zaradení väzňov do stupňa stráženia rozhodovala väznica 02 - Modified: 2022-07-20 08:12:53 - Feat.: - Title: Kolíkovej rezort navrhuje nosenie telových kamier príslušníkmi ZVJS 03 - Modified: 2022-01-19 19:59:26 - Feat.: - Title: Kolíková zostala na ministerstve sama. Už pol roka nemá kľúčových ľudí 04 - Modified: 2022-01-19 12:05:44 - Feat.: - Title: Poslanci navrhli znížiť tresty za marihuanu. Ministerke Kolíkovej sa návrh nepozdáva 05 - Modified: 2021-12-01 07:02:17 - Feat.: - Title: Kolíkovej novela zákona má trestať konšpirátorov. Hrozí im aj niekoľko rokov za mrežami
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
12. august 2022 01:25