HN/Samuel Böhm
StoryEditor

Rakúsko oddnes sprísňuje kontroly na hraniciach so Slovenskom, doprava sa spomalí

09.01.2021, 07:11
Autor:
TASRTASR
Na budúci týždeň by malo dôjsť aj k obmedzeniu počtu hraničných priechodov.

Rakúsko od soboty dočasne sprísňuje kontroly na hraniciach so Slovenskom, ale aj Českom. Dôvodom je nepriaznivý vývoj situácie s pandémiou nového koronavírusu v týchto krajinách.

Na svojom webe na to upozorňuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí.

"Prekračovať hranicu bude možné výlučne na oficiálnych hraničných priechodoch, pričom je možné dočasné uzavretie malých lokálnych priechodov. Už zavedené zdravotné hliadky vykonávané príslušníkmi rakúskej armády budú dočasne posilnené aj príslušníkmi rakúskej polície," priblížilo ministerstvo.

Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus na sociálnej sieti informoval, že zavedenie pravidelných kontrol na hraniciach zabezpečia rakúski vojaci, policajti a aj zdravotníci.

"Treba preto počítať so spomalením premávky a možným zdržaním," skonštatoval.

Zároveň upozornil, že na budúci týždeň, zrejme od stredy (13. 1.), by malo dôjsť aj k obmedzeniu počtu hraničných priechodov, a teda uzavretiu menších hraničných priechodov.

"Zatiaľ však nebolo špecifikované, o ktoré má ísť, no hlavné hraničné priechody určite zostanú otvorené. Údajne sa uvažuje aj o sprísnení režimu pre pendlerov," uviedol Klus s tým, že keď dostane ministerstvo bližšie informácie, bude verejnosť informovať.

Ďalšie pravidlá pre cestovanie by mali podľa štátneho tajomníka zostávať rovnaké, a to desaťdňová domáca karanténa pri príchode do Rakúska je naďalej povinná, no existujú z nej výnimky.

Povinnú karanténu možno predčasne ukončiť najskôr piaty deň po vstupe na základe preukázania sa negatívnym testom na COVID-19 (PCR-testom alebo antigénnym testom).

Niekoľko zmien v hraničnom režime ohlásilo aj Slovinsko. "Od soboty bude vstup do Slovinska bez povinnosti karantény možný aj v prípade predloženia negatívneho výsledku antigénového rýchlotestu, nie staršieho ako 48 hodín," informoval Klus.

Rezort naďalej odporúča Slovákom necestovať do zahraničia, pokiaľ to nie je naozaj nevyhnutné.

01 - Modified: 2023-06-02 13:30:11 - Feat.: - Title: O nástupoch cvičných lietadiel Saab-105 rozhodne Rakúsko do jesene 02 - Modified: 2023-06-02 09:39:30 - Feat.: - Title: Spomalenie rastu rakúskej ekonomiky bolo miernejšie, než očakávali analytici 03 - Modified: 2023-06-01 13:04:09 - Feat.: - Title: Vzťahy Česka a Rakúska sú podľa českého prezidenta Pavla najlepšie v histórii 04 - Modified: 2023-05-30 12:04:53 - Feat.: - Title: Možnosť úniku covidu z laboratória by sa nemala vylučovať, vyjadril sa čínsky vedec 05 - Modified: 2023-05-30 10:16:58 - Feat.: - Title: Lacný slovenský diesel sa zmenil na drahý. Oživí to spor Matoviča so Sulíkom? (Brífing HN)
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. jún 2023 16:18