Jana CigánikováTASR
StoryEditor

Očkovanie proti koronavírusu: Bittó Cigániková navrhuje päť nových pravidiel

11.01.2021, 14:09
Autor:
TASRTASR
Okrem riadnych zoznamov očkovania by mohli existovať aj rezervné zoznamy nemocníc.

Predsedníčka zdravotníckeho výboru Národnej rady SR Jana Bittó Cigániková (SaS) požiada koaličnú radu o prerokovanie piatich pravidiel k očkovaniu proti ochoreniu COVID-19. Pomôcť majú k lepšiemu, jednoduchšiemu a férovejšiemu prístupu k očkovaniu. Informoval o tom hovorca strany SaS Ondrej Šprlák.

Systém by mal podľa Bittó Cigánikovej umožniť prihlásiť sa na očkovanie len zdravotníkom z národného registra zdravotníckych pracovníkov. Ten je prepojený s eZdravím rovnako ako register obyvateľov, podotkla.

​Poslankyňa navrhuje, že k riadnym zoznamom očkovania by mali existovať rezervné zoznamy nemocníc a očkovacích miest pre prípady, keď sa v daný deň nevyužije plánovaný počet vakcín, napríklad keď neprídu nahlásení zdravotníci a vakcíny sa tak do ďalšieho dňa znehodnotia.

"Na týchto zoznamoch by mali byť ďalší zdravotníci, pacienti z rizikových skupín a ich opatrovatelia, ale aj osobnosti verejného života podieľajúce sa na plánovanej kampani," hovorí Bittó Cigániková. Dodala, že ľudia na zoznamoch by mali byť ochotní a schopní prísť na zavolanie "skoro okamžite".

Rozšíriť by sa mal podľa možností počet očkovacích miest a zoznamy očkovaných. Pracovná doba očkovacích miest by sa mala rozširovať podľa dostupnosti vakcíny tak, aby sa očkovalo všetky pracovné dni a víkendy, povedala.

​Bittó Cigániková ako posledné opatrenie uviedla, že by sa mali zverejniť počty očkovaných, dostupné počty vakcín aj plánované dodávky. Predišlo by sa tak strachu z nedostatku vakcín a ľudia by mali istotu, že ich bude dosť, poznamenala poslankyňa.

"Zrozumiteľný plán a osvetová kampaň nám pomôže prekonať tieto ťažké časy a zvýšiť záujem o očkovanie aj neskôr ako v počiatočnej fáze. Boli by sme radi, ak by sme postupne prešli z plošného testovania na plošné očkovanie," hovorí Bittó Cigániková.

Pätoro pravidiel by podľa poslankyne pomohlo bezpečnosti zdravotníkov, osvete a lepšiemu pochopeniu dôležitosti očkovania.

01 - Modified: 2022-01-28 21:30:53 - Feat.: - Title: Svet čaká na univerzálnu vakcínu. Očkovať by sa mohlo každoročne na konci leta, hovorí český virológ 02 - Modified: 2022-01-07 15:12:06 - Feat.: - Title: Macron opäť apeluje na očkovanie. Nezaočkovaní ohrozujú zdravotníkov, upozornil 03 - Modified: 2021-12-15 08:38:48 - Feat.: - Title: V polovici januára bude v EÚ dominovať omikron. Máme silu na to, aby sme ochorenie zdolali, tvrdí Leyenová 04 - Modified: 2021-11-08 09:30:09 - Feat.: - Title: Lengvarský súhlasí so sprísňovaním opatrení, návrh konzília podporuje 05 - Modified: 2021-09-21 14:06:13 - Feat.: - Title: Na Slovensku je zaočkovaných 80-tisíc žiakov. Najlepšie je na tom bratislavský okres
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. september 2022 22:33