StoryEditor

Kauza zmenky: Rozhoduje Najvyšší súd. Rozsudok musí byť vyhlásený verejne, tvrdí Lipšic

12.01.2021, 08:35
Autor:
TASRTASR
Súd rozhoduje v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou s vylúčením verejnosti.

Najvyšší súd rozhoduje o odvolaniach v kauze televíznych zmeniek, kde Špecializovaný trestný súd v Pezinku minulý rok neprávoplatne odsúdil podnikateľa Mariana Kočnera a exriaditeľa TV Markíza Pavla Ruska na 19-ročné tresty odňatia slobody.

Kočner dostal aj peňažný trest 10-tisíc eur. Najvyšší súd rozhoduje o odvolaní sa oboch procesných strán – obžalovaných aj dozorového prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Jána Šantu.

"Podstata môjho odvolania je len a len v trestoch. Prioritne v treste prepadnutia majetku vo vzťahu k obžalovanému Marianovi Kočnerovi a sprísnenie trestu o jeden rok," uviedol v utorok pred verejným zasadnutím Šanta.

Okrem iného možno podľa neho v rámci verejného zasadnutia očakávať výsluch znalkyne z odboru písmoznalectvo.

Vylúčenie verejnosti

Súd rozhoduje v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou s vylúčením verejnosti.

"Je to výsostným opatrením senátu. Vzhľadom na situáciu s ochorením COVID-19 nemožno spochybňovať správnosť takéhoto rozhodnutia," dodal prokurátor.

"Nie sú pochybnosti o vine"

Obhajca poškodenej televízie Daniel Lipšic zdôraznil, že očakáva potvrdenie viny obvinených.

"Dôkazov je veľké množstvo. Svedecké výpovede, znalecké posudky, komunikácia v aplikácii Threema. Nie sú žiadne pochybnosti o vine obžalovaných," poznamenal obhajca.

Lipšic hovorí o verejnom vyhlásení rozsudku

Rozsudok musí byť vyhlásený verejne, je to naša ústavná požiadavka. Uviedol Lipšic pred zasadnutím súdu 

Lipšic si nevie predstaviť, že by senát ospravedlnil zákaz účasti verejnosti na vyhlásení rozsudku pandemickou situáciou.

"Prístup verejnosti do pojednávacej miestnosti môže byť na základe pandemickej situácie obmedzený, ale ústavná zásada, ktorá nepripúšťa výnimky, je, že rozsudok musí byť vyhlásený verejne," zdôraznil.

Zároveň poznamenal, že vylúčenie verejnosti z verejného zasadnutia považuje v rámci súčasnej situácie pandémie nového koronavírusu za pochopiteľné.

Zisk 69 miliónov

Marian Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky.

Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. Získali by tak 69 miliónov eur.

01 - Modified: 2023-02-03 12:00:55 - Feat.: - Title: V mieste bydliska Lipšica nahlásili výbušninu. Bytový dom museli evakuovať, hrozba sa nepotvrdila 02 - Modified: 2023-02-02 19:06:09 - Feat.: - Title: Lipšic o obvinení Kaliňáka: Argumenty, aké používa Smer, som už počul od hrubokrkých zločineckých skupín 03 - Modified: 2023-01-25 11:42:47 - Feat.: - Title: Lipšic o paragrafe 363: Ku kauzám s vplyvnými osobami má generálna prokuratúra iný prístup 04 - Modified: 2023-01-05 09:00:31 - Feat.: - Title: Ako sa za 30 rokov fakturanti zmenili na milionárov: Prečo by sme stavili na svojich, keď máme kone biele 05 - Modified: 2022-12-07 10:17:35 - Feat.: - Title: Lipšic sa zastal prokurátorov, Fico ho označil za hanbu právneho štátu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
23. marec 2023 06:24